Gündem

Almanya’da Yeni Yasaya Onay: “Acil Fren” Dönemine Geçiliyor

Almanya’da yeni Enfeksiyon Koruma Yasası Eyaletler Meclisi tarafından onaylandı. Peki “acil fren” durumunda hangi önlemler geçerli olacak? Camia Haber sizler için derledi.
22 Nisan 2021
Almanya’da yeni Enfeksiyon Koruma Yasası Eyaletler Meclisi tarafından onaylandı. @Shutterstock

Almanya’da koronavirüs önlemleri kapsamında yeni Enfeksiyon Koruma Yasası, Eyaletler Meclisi tarafından onaylandı. Her 100 bin kişi başına 7 gün boyunca koronavirüs vaka sayısının 100’ü geçtiği bölgelerde “acil fren” uygulamasına geçilecek. Söz konusu uygulama kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması olmak üzere, sosyal temal kurallarıyla ilgili sıkı önlemler devreye girecek.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Her 100 bin kişi başına 7 gün boyunca vaka sayısının 100’ü geçtiği bölgelerde gece 22 sabah 5 arası sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek. Gece 22 – 24 arası sadece yalnız olarak yürüyüş/koşu amaçlı dışarı çıkılabilecek. Ayrıca işe gidiş ve dönüş yolları kısıtlamadan muaf tutulacak.

Sosyal Temas Kısıtlamaları

Sosyal temal kısıtlamaları kapsamında ise özel ve açık alan farketmeksizin sadece iki kişi biraraya gelebilecek. 14 yaş altındakiler bu sınırdan muaf tutulacak.

Okullar

Okullarda ise her 100 bin kişi başına 7 gün boyunca vaka sayısının 165’i geçmesi durumunda sadece online derse izin verilecek. Öğrenci ve öğretmenlere yüz yüze derse katılabilmeleri için haftada iki kez test yapılacak. Anaokulları da bu durumda kapatılacak. Acil bakım imkânı ise sağlanabilecek.

Spor

Her 100 bin kişi başına 7 gün boyunca vaka sayısının 100’ü geçmesi durumunda açık alanda spor sadece yalnız, veya azami iki kişiyle mümkün olacak. Aynı evde yaşayan kişiler ise beraberce spor yapabilecek. 14 yaş altındaki çocuklara ise azami 5 kişi olarak spor yapma imkânı tanınacak.

Süpermarketler

Mağazalar da insidans değerinin 100’ü geçmesi durumunda kapatmak zorunda olacak. Temel ihtiyaç ürünleri satan marketler ise bu uygulamadan muaf tutulacak. İnsidans değerinin 100-150 arasında olması durumunda ise randevulu alışveriş imkânı sağlanabilecek. Bunun için negatif test şartı konacak.

Öte yandan kuaförler, insidans değerinin 100’ü geçmesi durumunda dahi açık durabilecek. Bunun için maske ve test zorunluluğu olacak.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş