Gündem

Almanya’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması Sonrası IGMG’den Teravih Namazı Açıklaması

İslam Toplumu Millî Görüş, yenilenen Enfeksiyon Koruma Yasası’nın yürürlüğe girmesi sonrası sokağa çıkma kısıtlamasının getirileceği bölgelerdeki camilerde ibadetin devam edip etmeyeceği konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
23 Nisan 2021
IGMG'den yapılan açıklamada teravih namazlarında kararın bölgelere bırakıldığı duyuruldı. @ Foto: AA

Almanya’da koronavirüs önlemleri kapsamında geçtiğimiz günlerde Federal Meclis ve Eyaletler Meclisi tarafından onaylandıktan sonra yenilenen Enfeksiyon Koruma Yasası’nın yürürlüğe girmesi sonrası sokağa çıkma kısıtlamasının getirileceği bölgelerdeki camilerde ibadetin devam edip etmeyeceği büyük merak konusu iken, konuyla ilgili İslam Toplumu Milli Görüş’ten (IGMG) açıklama yapıldı. Açıklamada, camilerde sokağa çıkma kısıtlamalarına rağmen ibadetin mümkün olabileceği ve teravih namazının kılınması kararının bölgelere bırakıldığı belirtildi.

“prensip itibariyle camilerimiz açık tutulabilir”

Yenilenen yasanın ibadet için ibadethaneye giden kişileri kapmasadığının belirtildiği açıklamada, “7 günlük vaka endeks sayısının 100’ü geçtiği şehirlerde sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen, camilerimizdeki salgın tedbir uygulamaları dikkate alınarak prensip itibariyle camilerimiz açık tutulabilir ve camide ibadet edilebilir. Bu hususta takdir ve sorumluluk bölgelerimize aittir.” ifadeleri yer aldı.

Sokağa çıkma yasağı bulunan saatlerde camiye giden veya camiden gelen kişilerin bu durumlarını belgeleyen, cami yönetimi tarafından hazırlanmış bir belgenin oluşturulması gerektiğinin de altı çizildi.

Almanya’da son olarak yenilenen yasaya göre her 100 bin kişi başına 7 günlük vaka sayısına göre farklı acil önlemler yürürlüğe koyulacak. 7 günlük vaka sayısı endeksinin 100’ü geçtiği şehirlerde ve bölgelerde saat 22:00 ve ertesi gün saat 05:00 arası sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte, sosyal temas kurallarıyla ilgili sıkı önlemler devreye girecek.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş