Gündem

Fransa’da Karakolda Bıçaklı Saldırı: 1 Polis Hayatını Kaybetti

Fransa'nın başkenti Paris'in güneybatısındaki Rambouillet'teki bir karakolda düzenlenen bıçaklı saldırıda bir polis hayatını kaybetti. İslami kuruluşlar saldırıya sert tepki gösterdi.
23 Nisan 2021
Rambouillet Polis Karakolu @ Foto: Google maps

Fransa‘nın Yvelines ilinde polis karakolunda düzenlenen bıçaklı saldırıda 1 polis yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rambouillet kentindeki karakolda öğleden sonra bir polis memurunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Karakoldaki diğer polisler tarafından vurulan saldırganın yaşamını yitirdiği öğrenildi. Saldırganın 36 yaşında, 2009’da Fransa’ya gelen Tunuslu bir göçmen olduğu bildirildi.

Terör Saoruşturmasu Başlatıldı

Olaya ilişkin incelemeler devam ederken, Tunuslu saldırganın daha önce keşif için karakola geldiği, saldırıyı planlandığı ve hedefin söz konusu polis memuru olduğunun ortaya çıkması üzerine saldırıya ilişkin terör soruşturması başlatıldı. Soruşturmayı terörle mücadele savcılığı üstlendi.

Fransa Başbakanı Jean Castex yaptığı açıklamada, Ulusal Terörle Mücadele Savcılığı tarafından bıçaklı saldırıya ilişkin terör soruşturması açıldığını kaydetti. Castex, “Terörle her türlü şekilde mücadele etme kararlılığımız her zamankinden daha sağlam” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter’dan paylaştığı mesajda, saldırıyı şiddetle kınayarak, “İslamcı terörle mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.” ifadesini kullandı. Açıklamada, “Allah Ekber’in haykırışının eşlik edeceği bu barbarlık, hiçbir dinin kabul edemeyeceği bir dehşettir. Ailesine ve sevdiklerine başsağlığı diliyoruz.”denildi.

İslami Kuruluşlardan Sert Tepki

Öte yandan İslami kuruluşlar da saldırıya sert tepki gösterdi. Fransa İslam Konseyi’nden (CFCM) yapılan açıklamada “alçakca saldırıyı en sert ifadelerle kınıyoruz” denildi. Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu‘ndan(CIMG) yapılan açıklamada da “Rambouillet Polis Karakolu’nda bir polisin barbarca bıçaklanarak öldürüldüğünü büyük üzüntüyle öğrendik” ifadeleri kullanıldı.  Kurbanın ailesine başsağlığı dileğinde bulunan CIMG, “Her gün güvenliğimiz için hayatlarını riske atan kadın ve erkeklerden oluşan Ulusal Polisimiz ile tam dayanışmamızı ifade ediyoruz.” diye açıkladı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş