Kovid-19
Gündem

“Aşılamada Önceliklendirme Uygulaması Haziranda Sona Erebilir”

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, haziran ayından itibaren aşılamada önceliklendirme uygulamasının sona erebileceğini ve her isteyene aşı yapılabileceğini belirtti.
25 Nisan 2021
Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn @aa

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkan Yardımcısı Lars Schaade gerçekleştirdikleri toplantının ardından ortak basın açıklaması yaptı.

AŞILAMADA ÖNCELİKLENDİRME UYGULAMASI KALDIRILABİLİR

Sağlık Bakanı Spahn, Almanya’da 60 yaş üstü nüfusun yarısının en az bir doz aşı olduğunu, şimdiye kadar ise yaklaşık 19 milyon kişinin aşılandığını açıkladı. Bunların yüzde 7’sine ikinci doz aşının da uygulandığını belirten Spahn, Almanya’da her beş kişiden birinin aşılandığını ifade etti. Mayıs ayı itibarıyla üçüncü grubun aşılanmasına başlanacağını belirten Spahn, haziran ayı itibarıyla aşılamada önceliklendirme uygulamasının da kaldırılabileceğini ifade etti. Ülkedeki aşılama hızının hem aşı miktarının artması hem de aile hekimlerinin aşılama kampanyasına dahil edilmesiyle hızlandığını belirten Spahn, haziran ayı itibarıyla işyeri hekimlerinin de Kovid-19 aşısı yapabileceğini açıkladı.

Spahn, her gün yaklaşık 30 bin kişiye Kovid-19 tanısı konulduğunu ve ülke genelinde 5 bini aşkın kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirtti. Üçüncü dalganın sosyal temas kısıtlamasıyla durdurulabileceğini ifade eden Spahn, “Bu süreçte sosyal temas kısıtlaması hayat kurtaran bir önlem.” dedi.

30 ila 59 yaş arasında vaka sayılarında artış

Robert Koch Enstitüsü Başkan Yardımcısı Lars Schaade ise, Kovid-19 salgınında özellikle 30 ila 59 yaş arası bireylerde görülen vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti ve bu grubun yeterli oranda aşı olmadığını belirtti. Schaade, genç ve kronik rahatsızlığı bulunmayanların hastalığı hafife almaması gerektiğini belirtti ve “Gençlerde de sıklıkla ağır seyreden Kovid-19 vakalarına rastlıyoruz.” dedi.

ALMANYA’DA YENİ YASAL DÜZENLEME

Almanya’da her ne kadar aşılamada ilerleme kaydedilerek, aşılamada önceliklendirme uygulamasının kaldırılması söz konusu olsada, ülkede artan vakalar endişe yaratmaya devam ediyor. Bundan dolayı, Almanya’da 7 gün boyunca koronavirüs vaka sayısının 100 bin kişi başına 100’ü geçtiği yerlerde devreye girecek düzenlemeleri kapsayan yasal değişiklik 21 Nisan’da Federal Meclis’te kabul edilerek, 22 Nisan’da da Eyalet Temsilcileri tarafından onaylandı ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı. Yasaya göre her 100 bin kişi başına 7 gün boyunca vaka sayısının 100’ü geçtiği bölgelerde gece 22 sabah 5 arası sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek. Okullarda ise 100 bin kişi başına 7 gün boyunca vaka sayısının 165’i geçmesi durumunda sadece online derse izin verilecek. Sosyal temas kısıtlamaları kapsamında ise özel ve açık alan farketmeksizin sadece iki kişi bir araya gelebilecek. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş