Gündem

“Ocean Viking” Gemisi Denizden 236 Mülteciyi Kurtardı

Ocean Viking gemisi Akdeniz’de 236 mülteciyi kurtardı. Geminin bağlı olduğu SOS Mediterranee örgütü, Avrupa Birliği Sınır Muhafaza birliği Frontex’i mültecilerin kurtarılmasına kayıtsız kalmakla suçladı.
28 Nisan 2021
SOS Mediterranee derneğinin kurtarma gemilerinden “Ocean Viking” Akdeniz’de 236 mülteciyi daha kurtardı. @@SOSMedIntl Flavio Gasperini

Akdeniz’deki mültecileri kurtarmak için mücadele veren SOS Mediterranee derneğinin kurtarma gemilerinden “Ocean Viking” Akdeniz’de 236 mülteciyi daha kurtardı.

SOS Mediterranee derneğinden yapılan açıklamada Libya açıklarındaki denizde bulunan 236 mültecinin yarıya yakınını 114 refakatçisi bulunmayan ve reşit olmayan gençlerden oluşuyor.

Şişme botlarla denizden Avrupa’ya çıkma mücadelesi veren mültecilerin açlık ve susuzluktun hâlsiz düştükleri, bazı kadınlarda da yanıklar oluştuğu bildirildi.

Yılbaşından bu yana 453 mülteciyi kurtaran SOS Mediterranee, önceki hafta Libya açıkların ölen 130 mültecinin kurtarılması için Avrupa Birliği Sınır Muhafaza birlikleri olan Frontex ile İtalya ve Malta sahil güvenlik güçlerinin kendilerine yardımcı olmadığını açıkladı ve mültecilerin kurtarılmasına kayıtsız kalmakla suçladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş