Gündem

Almanya’da Korona Aşısı Olanlarla İlgili Önlemlerde Gevşemeye Gidiliyor

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde pazartesi gününden itibaren koronavirüse karşı aşı olan ve hastalığı atlatan kişilerle ilgili önlemlerin gevşetileceği açıklandı.
01 Mayıs 2021
@Shutterstock

Almanya’da yeni Enfeksiyon Koruma Yasası ile birlikte Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti de pazartesi gününden itibaren koronavirüse karşı aşı olan ve hastalığı atlatan kişilerle ilgili önlemlerin gevşetileceğini açıkladı. Aşı olanların, test olanlarla aynı muameleyi göreceği belirtildi.

süpermarketlerde negatif teste ihtiyaç duyulmayacak

Aşı olan veya hastalığı atlatan kişilerin buna göre süpermarketlerde hızlı teste tabii tutulmayacağı ifade edildi. Bu kişilerin ayrıca hayvanat ve botanik bahçelerini ziyaret edebileceği belirtilirken, randevulu alışverişlerde de yine herhangi bir negatif korona testine ihtiyaç duyulmayacağı kaydedildi. Okullardaki test zorunluluğundan da söz konusu kişilerin muaf tutulacağı açıklandı.

“Bu ilk adım”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, aşı olan ve hastalığı atlatan kişilerin, negatif testli kişilerle aynı muameleyi görmesinin ilk adım olduğunu belirtirken, “Kısıtlamalar tehlikelerden korumak için. Aşı olan ve hastalığı atlatan kişiler, negatif testli kişilerden daha fazla tehlike arz etmiyor. Bu nedenle bu kişilerin temel hak kısıtlamalarını geri çekiyoruz.” diye kaydetti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş