Gündem

Almanya’da Devlet Memurlarına Başörtüsü Yasağı Eyaletler Meclisi’nde Kabul Edildi

Almanya’da devlet memurlarına yönelik planlanan başörtüsü yasağı Eyaletler Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul gördü.
07 Mayıs 2021

Almanya’da haftalardır tartışılan devlet memurlarına başörtüsü yasağı Eyaletler Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul gördü. Memurların dış görünümlerinin düzenlenmesinin ele alındığı tasarıda, bundan böyle dinî veya ideolojik bir çağrışım içeren görünüm özellikleri, memurun tarafsız bir şekilde görev yapmasına olan güveni nesnel olarak zedelediği takdirde kısıtlanabilecek veya tamamen yasaklanabilecek. Buna göre bu uygulamadan özellikle başörtülü kadınların büyük mağduriyet yaşayabileceği ifade ediliyor.

“Dolaylı yoldan Başörtüsü Yasağı”

Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi ise bunun direk olmasa da dolaylı yoldan bir başörtüsü yasağı olduğunu ifade ediyor. Konsey bu nedenle dün itibariyle Eyaletler Meclisi üyelerine hitaben bir açık mektup yayınlamış, söz konusu yasa tasarısının reddedilmesi talebinde bulunmuştu.

“din özgürlüğününe ciddi bir müdahale”

Söz konusu yasa tasarısının din özgürlüğününe ciddi bir biçimde müdahale ettiğinin belirtildiği mektupta, “Artık insanların davranışlarına değil, giyimine odaklanılıyor. Bu yasa gelecekte devlet memurlarına yönelik birçok alanda genel bir başörtüsü yasağını destekleyebilir.” ifadeleri yer almıştı.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı A.Handan Yazıcı sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Bugün mecliste onaylanan yasa ile milyonlarca Müslüman kadına Almanya’da istenmedikleri sinyali verildi. Politikacılar daha fazla zarar veremezdi. ”dedi. Müslüman kadınlar olarak fırsat eşitliği ve toplumsal katılım için mücadeleye her zamankinden daha fazla devam edeceklerini vurguladı.

IGMG Kadınlar Gençlik Teşkilatı Başkanı Meryem Saral ise yasa yapıcıların toplumsal çoğulcuğu baltaladığına işaret etti. Olasaı yasaklamaların en geç Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceğinden emin olduklarını söyledi.

200 bin imza toplandı

Öte yandan yasanın Eyaletler Meclisi’nde kabul edilmemesi için dün başlatılan imza kampanyasına ise birkaç isaat içerisinde 200 bine yakın kişi imza atarak destek verdi.

Almanya’da hükûmet son olarak devlet memurlarına ülke genelinde başörtüsü yasağı getirebilecek yeni bir yasa planlamıştı. Memurların dış görünümlerinin düzenlenmesini ele alan tasarıda, memurların özellikle vücutlarının görünen kısımlarında yer alan belirli giysi, takı, sembol ve dövmelere, ayrıca saç ve sakal şekillerine çalıştıkları kurum tarafından kısıtlama ve yasaklama getirilebileceği açıklanmıştı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş