Dünya

Avustralya’da İftar Coşkusu

Her yıl iftar programları düzenleyen Avustralya Meadow Heights ve Sidney Guildford şubeleri bu yıl da geleneğini bozmadı. Meadow Heights Camii, “Drive Through Iftar” adı altında arabaya iftar servisi düzenlerken, Sidney Guildford şubesi “Komşularla İftar” etkinliği gerçekleştirdi.
08 Mayıs 2021

Avustralya’daki Müslümanlar ramazanda iftar coşkusunu doya doya yaşıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 2 ila 3 bin kişilik sokak iftarları organize eden Avustralya İslam Toplumu Millî Görüş Meadow Heights Camii, bu yıl pandemi nedeniyle sokak iftarını farklı bir şekilde gerçekleştirdi. 

“Drive Through Iftar”

“Drive Through Iftar” adlı etkinlik kapsamında 1 Mayıs tarihinde 1000 kişilik yemek hazırlanarak gelen herkesin arabasına iftar paketi servis edildi. Okunan akşam ezanı ile birlikte iftar yapıldı. 

Konuyla ilgili bilgi veren Bölge Başkanı Ramazan Ötkün, pandemi nedeniyle kalabalığın önlenmesini amaçladıklarını, bundan dolayı da “Drive Through Iftar” adı verilen, arabaya iftar paketi servisini uygun gördüklerini belirtti. Camide yaklaşık 70 gönüllü çalışanın hazırladığı iftar paketlerinin ve uygulamanın büyük ilgi gördüğünü belirten Ötkün, cemaatin memnun kaldığını ifade etti. 

Komşularla İftar Programı

Avustralya İslam Toplumu Millî Görüş Sidney Guildford Şubesi ise 24 Nisan’da geleneksel  “Komşularla İftar programı düzenledi. Çadırda düzenlenen iftara, çevre sakinleri başta olmak üzere çok sayıda devlet erkânı katıldı. İftara T.C. Sydney Konsolosu Ali Sevim, Granville Milletvekili Julia Finn, Auburn Milletvekili Lynda Voltz, Belediye Encümeni Glenn Elmore, Guildford Anglikan Kilisesi temsilcisi ve daha birçok cami, kurum ve kuruluş temsilcileri iştirak etti.

“TOPLUMA YÜK OLAN DEĞİL, YÜK ALANIZ”

Program, cami turu ile başladı. Müslümanların ramazan ayında neden oruç tuttuğu açıklandı. Konuklara, zemzem suyu ikram edildi. Ardından çadırdaki programa geçildi. İrfan Koleji öğrencilerinin oluşturduğu ilahi grubu da geceye renk kattı. Programda konuşma yapan Bölge Başkanı Ramazan Ötkün, her konuda topluma yük olan değil, yük alan olduklarını belirterek, Müslümanlar olarak rol model olunması gerektiğinin altını çizdi. Ötkün, Hz. Peygamber’in örnekliğinin Müslümanların eylem ve söylemleri ile bütün topluma yansıtılması gerektiğini vurguladı. Yerel yetkililerin de konuşma yaptığı etkinlikte, çocuklara yönelik de çeşitli aktiviteler ve oyun imkânları sunuldu. 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş