Gündem

Avusturya Terörle Mücadele Kanununuyla Camileri Rahat Kapatabilecek

Avusturya terörle mücadele kanunu çerçevesinde, camileri rahatça kapatacak, imamları kontrol altına alacak, camileri destekleyen vakıf derneklerin maliyesine müdahale edecek.
08 Mayıs 2021
@aa

Avusturya’daki koalisyon hükümeti, terörle mücadele kanununda anlaştı. İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Adalet Bakanı Alma Zadic ve Entegrasyon Bakanı Susanne Raab’ın ortak açıklamasında kanunun daha önce tasarlandığı gibi meclise sunulacağı bildirildi.

Müslümanlara Karşı Değil, Ama, Camiler Kapatılacak, İmamlar Kontrol Altına Alınacak.

Avusturya terörle mücadele yasasının Müslümanları hedef aldığı gerekçesi ile ayrımcı ve bir yasa olduğu iddialarına bakanların verdiği cevaplar ise kendilerini yalanladı. Her üç bakana göre terörle mücadele yasası Müslümanlara karşı değil, ama, camiler kapatılacak, imamlar kontrol altına alınacak, camileri destekleyen vakıflarla derneklerin maliyeleri kontrol altında tutulacak.

İçişleri Bakanı Karl Nehammer (ÖVP) yaptığı açıklamada terörle mücadele yasasının “İslamlaşmayı hedef aldığını” ayrıca, vatandaşlık yasasının da değiştirileceğini, böylece mahkumiyet alan suçluların vatandaşlıklarını da iptal ederek sınır dışı edilmelerini kolaylaştıracaklarını açıkladı.

Adalate Bakanı Yeşiller Partili Alma Zadic de yasanın belirli bir dinî cemaati hedef almadığı iddiasında bulunurken, toplantıda Entegrasyon Bakanı Susanne Raab’ın konuşması ise daha dikkat çekici oldu.

Bakan Raab “Benim için önemli olan, bu yasanın her hangi bir dini cemaate bir saldırı olmadığıdır.” cümlesini kurduktan sonra, doğrudan camileri ve imamları hedef alması ise çelişkili bulundu. Raab, “Sadece camilerin değil, camileri destekleyen dernek ve vakıfların da finansmanı sıkı bir denetime alınacak, imamlar kayıt altına alınacak ve radikal camiler hemen kapatılabilecek.” şeklinde konuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş