Gündem

Almanya: “Evet Namibya’da Soykırım Yaptık!”

Almanya geçen yüzyılın başında sömürge ve işgal gücü olarak bulunduğu Namibya’da insanlığa karşı işlediği suçların soykırım olduğunu kabullendi.
17 Mayıs 2021
Namibia'nın başkenti Windhoek'te bulunan soykırım anıtı: "Onların kanı bizim özgürlüğümüzü suluyor." @shutterstock

Almanya Namibya’da soykırım yaptığını kabullendi. Konuya ilişkin bir belge Berlin’de parafe edildi.

16 yıldan beri, Namibya’yı temsilen eski Namibyalı diplomat Zed Ngavirue ile şu anda iktidarda bulunan Hristiyan Demokrat Birliği eski federal milletvekillerinden Ruprecht Polenz başkanlığında yürütülen müzakerelerde sona gelindi. Müzakereler sonucunda Almanya, Namibya’da soykırım yaptığını kabullendi.

Deutschlandfunk radyosunun bildirdiğine göre, soykırıma ilişkin hazırlanan belge her iki müzakereci tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de parafe edildi. İlgili belgenin Namibya ve Almanya dışişleri bakanları tarafından iki hafta içinde Namibya’da imzalanması bekleniyor.

Soykırım, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’ın Namibya parlamentosunda bir konuşma yaparak Namibya’dan özür dilemesi ile resmen kabullenilmiş olacak.

150.000 Namibyalı Soykırım Kurbanı

İşgalci ve sömürgeci olarak Namibya’da bulunan Alman kuvvetleri, 1904–1908 yılları arasında Herero, Namaqua ve Sam kabilelerine mensup yaklaşık 150 bin Namibyalının ölümünden sorumlu tutuluyor. Namibya’da da toplama kampları kurulmuştu

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş