Gündem

Yeşiller: “NSU Dosyaları Gizli Kalmalı”

Almanya’da Hessen Yeşiller Partisi, terör örgütü NSU dosyalarının kamuoyuna açılması isteğine karşı çıktı. Yeşiller bu kararıyla tepki topladı.
20 Mayıs 2021
Hessen Yeşiller, NSU dosyalarının gizli kalmasını istedi.

Almanya’da Yeşiller, 8’i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili istihbarattaki dosyaların kamuoyuna sunulması isteğini reddetti. Hessen eyaletinde iktidar ortağı olan Yeşiller’in bu yöndeki karı ise tepki çekti. NSU doyalarının kamuoyuna açık tutulması, devlet içinde NSU’yu kollayanların olup olmadığının ortaya çıkarılması açısından önem arz ediyordu.

Terör örgütü NSU ile ilgili dosyaların devletin güvenliğini sarsacağı gerekçesiyle ilk önce 120 yıl sonra ise 30 yıl boyunca gizli kalması kararlaştırılmıştı. Muhalefetteyken, NSU dosyalarının açılmasını isteyen Yeşiller Partisi’nin iktidara gelince devletçi reflekslerle Hessen’de dosyaların gizliliği konusunda karar alması Sosyal demokratlar tarafından eleştirildi.

Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Lars Klingbeil sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Yeşiller Partisi’nin Başbakan adayı ve Eş Genel Başkanı Annalena Baerbock’u parti başkanı olarak Hessen Yeşiller’inin NSU dosyalarının gizli kalmasını onaylamasını görmezden geldiğini ileri sürdü. Lars Klingbeil, Yeşiller’in bu hâliyle aşırı sağla mücadelesinin iflas ettiğini ifade etti. Klingbeil, “Federal düzeyde sağa karşı sesini yükselten Yeşiller, eyaletlerde konu somut olarak gündeme gelince dümen çeviriyor ve duruşunu kaybediyor” dedi.

Hessen eyaletinde NSU dosyalarının açılması için başlatılan inisiyatif 133 bin kişinin imzasını toplayarak eyalet parlamentosu dilekçe komisyonuna başvurmuştu. Eyalet Meclisi’nde yapılan oturumda koalisyon ortakları CDU ve Yeşiller Meclis grupları NSU dosyalarının gizliliğinin devam etmesi yönünde oy kullandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş