Gündem

NSU 2.0 Terör Örgütü SPD’li Siyasetçiyi Tehdit Etti

Aşırı sağcı terör örgütü NSU 2.0 tehditlere deva ediyor. Bu sefer de SPD Hessen Eyalet Başkanı Nancy Faeser tehdit mektubu aldı.
25 Mayıs 2021
@www.nancy-faeser.de photo © peter-juelich.com

Almanya’da özellikle göçmenleri ve göçmenlerin haklarını savunanları tehdit eden aşırı sağcı (Nasyonal Sosyalist Yeraltı) NSU 2.0 örgütü bu sefer de Sosyal Demokrat Partili Nancy Faeser’i tehdit etti. Nancy Faeser, Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hessen Eyalet Başkanlığı ve Eayelet SPD Grup Başkanlığı yapıyor.

Sosyal medya hesabından tehditi kamuoyuna açıklayan Nancy Faeser, yaptığı açıklamada “Dün seçim büromda NSU 2.0 imzalı ve beyaz tozlu bir tehdit mektubu aldım.” dedi. Ailesinin durumunun iyi olduğunu bildiren Faeser “Bilinsin ki, kimsenin bana gözdağı vermesine müsade etmeyeceğim gibi aşırı sağcılık ve antisemitizmle mücadelede de kararlıyım.” dedi.

Polis NSU 2.0 Bir Kişi Demişti

Polis Mayıs ayı ortasında Berlin’de Alexander M. isimli bir kişiyi tutuklamış ve bu kişinin tek başına çalıştığını ileri sürmüştü. Alexander M. tehdit ettiği kişilerin bilgilerini Hessen polisinden telefonla alan kişi olarak açıklanmıştı.

NSU 2.0 örgütünün tanınmış bir siyasetçiyi tehdit etmeye devam edebilmesi, aşırı sağcı örgütün polis veya devlet içinde koruyucusu bulunduğu yönündeki şüpheleri artırıyor.

Öteyandan, 9 göçmen ve bir Alman polisini öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü NSU’ya ait dosyaların, Yeşiller’in desteği ile 30 yıldır kamuya açılmasına karşı çıkılması, örgütün devlet içindeki gücünü de yeniden tartışmaya açtı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş