Kanada

Kanada’da Eski Bir Okulda 215 Yerli Çocuğun Kemikleri Bulundu

Kanada’da “Batı medeniyetinin zorla öğretildiği” bir okul bahçesinde yerli 215 çocuğun kemikleri bulundu. Başbakan Justin Trudeau “Yüreğimi parçaladı. Ülke tarihimizin karanlık ve utanç verici bir bölümünü hatırlatıyor.” dedi.
29 Mayıs 2021
Kanada'da eski bir okulda 215 yerli çocuğun kemikleri bulundu.

Kanada’nın British Columbia eyaletine bağlı ulunan Kamloops kasabasında, Kanada yerlilerinin ailelerinden koparılarak zorla okula gönderilen 215 çocuğun kemik kalıntıları bulundu. Kalıntılar, 1978 yılında kapatılan Kamloops Kızılderili Yatılı Okulu’nun bahçesinde bulundu.

Çocukların kemik kalıntılarının bulunması sonrasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada olayı “Yüreğimi parçaladı. Ülke tarihimizin karanlık ve utanç verici bir bölümünü hatırlatıyor.” şeklinde yorumladı.

“Batı Medeniyeti” Zorla Öğretildi

Kanada’da 1890 yılında açılan bu okula benzer çok sayıda yatılı okul, Kanada yerlilerine Batı medeniyetini zorla öğretmek amacıyla kurulmuş, çocuklar ailelerinden zorla alınmış, ölenlerin akıbetinin ne olduğu konusunda ailelerine herhangi bir bilgi verilmemişti.

Okulun bulunduğu Kamploops kasabasındaki Kanada yerlilerinin kabilesi olan Tk’emlúps te Secwépemc Kukpi7 Kabile Başkanı Rosanne Casimir de okulda 215 çocuğun kemiklerinin bulunduğunu doğruladı. “Maalesef 3 yaşında çocukların dahi kalıntılarına rastladık.” diyen Rosanne Casimir, bulguların daha geniş bir şekilde Haziran ayı ortasına doğru kamu oyu ile paylaşılacağını söyledi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş