Dünya

Nijerya’da 200 Medrese Öğrencisi Kaçırıldı

Nijerya'nın Niger eyaletinde silahlı kişiler bir medreseye düzenlediği saldırıda 2 kişiyi öldürdü, 200 öğrenci ile aralarında okul yöneticilerinin de bulunduğu 8 yöneticiyi de kaçırdı.
31 Mayıs 2021
Nijerya'da eşkiyalar okul bastı 200 çocuğu kaçırdı. Polis çocukları arıyor. @shutterstock

Nijerya’da eşkiyalar okul bastı. Yaşları 3-14 arasında değişen 200 çocuğu kaçıran eşkiyalar, iki kişiyi de öldürdü. Eşkiyalar ayrıca okul idarecilerinin de aralarında bulunduğu 8 kişiyi daha kaçırdı. Nijerya’nın Niger Eyaleti Polis Sözcüsü Wasiu A. Abiodun, yaptığı yazılı açıklamada, eyaletin Tegina bölgesindeki Salihu Tanko İslamiyya Medresesine motosikletle gelen silahlı kişilerin çocukları kaçırdığını ve etrafa ateş açtıklarını açıkladı.

Eşkiyaların okul baskınında 2 kişi de hayatını kaybetti. Polis süzcüsü Abiodun, olay bölgesine güvenlik güçlerinin sevk edildiğini aktardı. Abiodun, öğrencilerin zarar görmeden kurtarılacağını ifade ederek, halka sükunet çağrısında bulundu.

Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı. Nijerya’nın Benue, Plateau, Katsina ve Zamfara gibi eyaletlerde ocaktan bu yana birçok kez okullardan öğrenciler kaçırılmıştı. Ülkede en son 20 Nisan’da silahlı kişilerin Kaduna eyaletindeki Green Field Özel Üniversitesinde düzenlediği saldırıda 16 öğrenci kaçırmıştı. Nijerya okulları hedef alan saldırılar nedeniyle bazı eyaletlerde eğitime ara verilmişti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş