Gündem

Almanya’nın Kassel Kenti ve Çevresindeki Camilerin Fişlendiği Ortaya Çıktı

Almanya'nın Kassel kentinde sözde bir araştırma grubunun bölgedeki cami ve ibadethaneleri bir haritada işaretleyip internet üzerinden yayımladığı ortaya çıktı.
03 Haziran 2021

Almanya’nın Kassel kentinde sözde bir araştırma grubunun bölgedeki cami ve ibadethaneleri bir haritada işaretleyip internet üzerinden yayımladığı ortaya çıktı. Kassel Araştırma Grubu isimli grubun “İslamcılık Haritası Kassel” ismiyle yayımladığı haritada camiler, açanların ülkelerinin bayraklarıyla işaretlenmiş olarak gösteriliyor ve seçilen cami hakkında çok detaylı bilgiler yer alıyor.

Söz konusu grubun internet sitesinde, Kassel bölgesinin “siyasal İslamcılığın” merkezi olduğu öne sürülüyor ve İslami cemaatleri eleştiren ifadeler yer alıyor.

Kassel Anayasayı Koruma Dairesi, söz konusu çalışmayı yapanları “aşırı solcu anti-faşist” olarak niteledi. Ancak yetkililer harita hakkında daha detaylı yorum yapmazken, “İslamcıların” bölgeye sızdığının tespit edilemediğini açıkladı.

Göttingen Üniversitesinden uzman Lino Klevesath, grubun sonuçlarının “sağlam araştırmalara” dayandığını söyledi. Bununla birlikte Klevesath, sınıflandırmaların sorgulanabilir olduğunu düşünüyor. Klevesath konuyla ilgili olarak “İslamcılık terimi burada açıkladığından daha fazlasını gizliyor. Burada, Müslüman aktörlerin bir şekilde politik olan neredeyse her eylemi sorunlu olarak değerlendiriliyor. Ama her din politik değil midir?” dedi. Klevesath’a göre kart bir korkutma taktiği işlevi görüyor.

Viyana’da “Dikkat Siyasal İslam Yakınlarında” levhası asılmıştı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da benzer bir harita yayımlanmış, ardından da camilere yakın alanlara “Dikkat siyasal İslam yakınlarında, fazla bilgi için İslam Haritası” ifadesinin yazılı olduğu ve sakallı, takkeli bir erkek resminin bulunduğu levhalar asılmıştı. Bu uygulama Nazi Almanyası döneminde Yahudilerin işyerlerinin işaretlenmesine benzetilerek birçok kesim tarafından eleştirilmişti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş