Kanada

Kanada’da Müslüman Aileye Saldırıldı: 4 Ölü 1 Yaralı Var

Kanada'da kaldırımda yürüyen Pakistan asıllı Müslüman bir ailenin üzerine bir minibüsle saldırı yapıldı. Saldırıda ailenin 4 ferdi hayatını kaybetti. Polis, saldırının, İslamofobik nedenlerle yapılmış olabileceği açıkladı.
08 Haziran 2021
Kanada'nın London/On kasabasında Pakistan asıllı Müslüman ailenin üzerine minibüsle saldırıldı. 4 kişi hayatını kaybetti. @aa

Kanada’da, kaldırımda yürüyen Müslümanlara bir minibüs ile saldırı yapıldı. Saldırıda aynı aileden 4 kişi hayatını kaybetti. 1 çocuk da ağır yaralandı. Saldırının planlı ve İslam düşmanlığı saiklerle yapıldığı açıklandı.

Ontario eyaletinin London/On kasabasında meydana gelen olayda bir minibüs şoförü aracını kaldırımda yürüyen yayaların üzerine sürdü. Minibüsün üzerlerine sürerek ezdiği ailenin Pakistan asıllı Müslüman bir aile olduğu açıklandı. 20 yaşındaki katil sürücü Nathanial Veltman ise tutuklandı. Polis saldırının İslam düşmanlığı motifli olduğunu açıkladı.

London/on polisi saldırıda hayatını kaybedenlerin hepsinin de aynı aileden 74 ve 44 yaşlarında 2 kadın, 46 yaşında bir erkek ve 15 yaşında bir kız çocuğu olduğunu açıkladı. Ayrıca 9 yaşındaki erkek çocuğunun ise ağır yaralandığını bildirdi. Polis ayrıca saldırının planlı yapıldığını ve nefret motifli olduğunu açıkladı.

Kanada Başbakanı Trudeau, İmran Han ve Kalın Saldırıyı Kınadı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile, Pakistan Başbakanı İmran Han ve T.C. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın olayı şiddetle kınadı.

Başbakanı Justin Trudeau saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada haberin kendisini dehşete düşürdüğünü belirtti ve “Bu nefret eylemiyle terörize edilenlerin sevdikleri için buradayız. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan çocuk için de buradayız. Kalbimiz sizinle ve iyileşirken aklımızda olacaksınız. London’daki Müslüman cemaati ve ülkenin dört bir yanındaki Müslümanlar, yanınızda olduğumuzu bilin. İslamofobinin toplumumuzda yeri yoktur. Bu nefret sinsidir, alçakçadır ve durması gerekir.’’

Pakistan Başbakanı İmran Han da yaptığı açıklamada saldırıyı “terör eylemi” olarak nitelendirdikten sonra, “(Saldırı) Batılı ülkelerde artan İslamofobi’yi ortaya koydu. İslamofobi’ye uluslararası toplum tarafından bütüncül olarak karşı koyulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Bu, üretilmiş korkunun nefrete, nefretin düşmanlığa ve şiddete dönüşeceğinin en son örneğidir. Bu korkunç gidişat ve barbarlık durdurulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Bu, Kanada Toprağına Yönelik Bir Terör Saldırısıdır”

Öte yandan ulkenin ileri gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinden Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM) tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da, Müslüman aileye yönelik korkunç saldırıdan dolayı dehşete düşüldüğü kaydedilerek adalet çağrısında bulunuldu. NCCM Başkanı Mustaa Farooq, “ Bu saldırı, Kanada toprağına yönelik bir terör saldırısıdır ve bu şekilde bilinmelidir. Hükûmeti, terör suçlamalarını göz önünde bulundurmak da dahil olmak üzere, saldırganı yasaların izin verdiği ölçüde yargılamaya çağırıyoruz.” dedi. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş