Gündem

Almanya Dijital Aşı Pasaportları Vermeye Başladı

Almanya aşılarını tamamlayanların aşı olduklarını belgelemek üzere dijital aşı pasaportu uygulamasına bugünden itibaren başladı. Dijital aşı pasaportları iki ayrı telefon uygulamasıyla ibraz edilebilecek.
14 Haziran 2021
Almanya'da dijital aşı pasaportları bugünden itibaren kullanıma girdi.

Almanya’da dijital aşı pasaportları bugünden itibaren verilmeye başlandı. Almanya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dijital aşı pasaportlarının alınabilmesi için son aşının yapıldığı yerlerde verilecek olan kare kodların dijital uygulamalara kaydedilmesi gerekiyor. Dijital aşı pasaportları ayrıca ezcanelerde veya aile hekimlerinde de verilecek. Ancak eczane ve aile hekimlerinin 6 Euroya kadar ücret talep edebilecekleri bildirildi.

Aşı Pasaportu Almak İçin Ne Gerekiyor

İkinci aşı gerektiren aşılardan olan kimseler ikinci aşı, tek vurumluk aşılardan olanlar bu aşıları kaydettirdikleri sarı renkli aşı defterlerini ibraz ederek aşı sertifikalarını alabilecekler. Bugünden itibaren son aşısını vurduranlar da aşı oldukları yerde aşı sertifikalarını, daha doğrusu kare kodlarını alabilecekler. Kare kod verime imkanı olmayan yerlerde ise bu kodların daha sonra adreslere gönderilmesi planlanıyor.

Dijital Aşı Pasaportu Nasıl Kullanılacak

Aşılarını tamamlayanlar, aldıkları kare kodları, Robert Koch Enstitüsü tarafından yayımlanan “CovPass-App” veya “Corona Warn App” isimli uygulamalardan birisine okutacaklar. Kare kodun okunması sonrasında dijital aşı pasaportu hazırlanmış olacak. Hazırlanan pasaport telefonda kayıtlı olarak kalacak. Her hangi bir sahtekarlık durumunda ilgili uygulamalar uyarıda bulunacaklar. Corona Warn App Türkçe olarak da kullanılabiliyor.

Dijital Aşı Pasaportlarındaki Bilgiler

Dijitala aşı pasaportlarında kişinin aşı olduğunu gösteren bilgi ile birlikte, adı, soyadı ve doğum tarihi yer alıyor. Bunun haricinde başka bir bilgi bulunmuyor.

Sarı Aşı Defteri Ne Olacak?

Sarı aşı defterleri eskiden olduğu gibi aynen geçerli olacak. Sarı aşı defterleri, koronaya karşı olan aşıları gösterdiği gibi diğer aşıları da belgeleyen bir döküman olarak değişmeyecek. Çünkü dijital aşı pasaportlarının kullanımı isteğe bağlı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş