Toplum

İbn-i Sina Enstitüsü Anadolu İmam Hatip Lisesi Yeni Mezunlarını Verdi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) teşkilatlarının yıllar önce başlatmış olduğu, Avrupa'nın ilk imam hatip lisesi, 6. dönem mezunlarını verdi.
20 Haziran 2021
@AA

Belçika’nın Mons kentindeki İbn-i Sina Enstitüsü Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bahçesinde mezuniyet töreni düzenlendi.  İstiklal Marşı ve Belçika ulusal marşının okunmasıyla başlayan törende bu yıl mezun olan öğrencilere diplomaları takdim edildi.

Kur’ân-ı Kerîm’in okunduğu törene, öğrencilerin ailelerinin yanı sıra İslam Toplumu Millî Görüş Eğitim Başkanı Abdulhalim İnam, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Neslihan Karataş Durmuş,  Belçika İslam Federasyonu Başkanı Muhammed Ünal ile birlikte İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarından yetkililer katıldı. Belçika Maarif Vakfı Başkanı Zeynep B. Eraslan da törene iştirak etti.

Belçika İbn-i Sina Enstitüsü Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdullah Kükner, okulda Türkiye’deki eğitim programının uygulandığını, eğitim dilinin de Türkçe olduğunu söyledi. Okuldan mezun olan öğrencilerin Yabancı Öğrenci Sınavı ile Türkiye’deki üniversitelerde eğitim alabildiğini ifade eden Kükner, “Burada, Avrupa’da kalıp okumak isteyenler de Avrupa’da kalarak yine üniversitelere devam edebiliyor.” dedi. Mezunların çoğunun eğitimlerine Türkiye’de devam ettiğini belirten Kükner, okulu tanıtmak ve daha fazla öğrenciye eğitim vermek istediklerini dile getirdi.

İbn-i Sina Enstitüsü Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bahçesinde 6. dönem mezuniyet töreni düzenlendi. Törende bu yıl mezun olan öğrencilere diplomaları takdim edildi. (Fotoğraf: AA)

 

“Başörtümle çok kolay bir şekilde okuyabileceğim”

Bu yılki mezunlardan Merve Kaya, Almanya’da psikoloji eğitimi almak istediğini ifade ederek, “Gerçek anlamda ilim tahsil etmek için İbn-i Sina’yı seçtim. Burası çok samimi bir ortam. Okulda aile gibiyiz.” diye konuştu. Sena Çolak da okulundan memnun olduğunu belirterek, “Başörtümle okuyabilmek için buraya gelmek güzel bir tercih. Arkadaşlar, hocalar, aldığımız ilimle çok güzel şeyler öğreniyoruz.” dedi. Çolak, Türkiye’de ilahiyat eğitimine devam etmek istediğini söyledi.

Senagül Alpay da “Burayı şartlarından dolayı seçtim. Başörtümle çok kolay bir şekilde okuyabileceğim için, bana çok büyük seçenekler sunduğu için seçtim. Bundan sonra da psikoloji okumak istiyorum.” ifadelerini kullandı. Şeyma Tayan da başörtüsüyle eğitim almada yaşanan sorun nedeniyle bu okulu tercih ettiğini, zamanla verilen eğitim sayesinde kendisini oldukça geliştirebildiğini ifade etti. Tayan, Türkiye’de tıp eğitimi almak istediğini dile getirdi.

Avrupa ülkelerinden öğrenciler kabul ediliyor

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatının destek ve katkılarıyla 1989’da alınan bir okul binası, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin incelemeleri ve onayının ardından 2012’de Belçika İbn-i Sina Enstitüsü Anadolu İmam Hatip Lisesine dönüştürülmüştü. Yatılı kız imam hatip okulunda 100’den fazla öğrenci eğitim görüyor. Almanya, Avusturya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinden gelen öğrencilere Türkiye’deki imam hatip liseleriyle aynı eğitim veriliyor.

Öğrenciler burada Kur’ân-ı Kerîm, Arapça, temel dini bilgiler, siyer, fıkıh, tefsir, karşılaştırmalı dinler tarihi, hadis, akait ve kelam, hitabet ve mesleki uygulama, İslam kültür ve medeniyetinin yanı sıra dil ve anlatım, edebiyat, matematik, geometri, fizik, kimya, tarih, coğrafya ve sağlık dersleri alıyor. (c,aa)

Mezuniyet törenine, Belçika İslam Federasyonu ve IGMG yetkilileri de katıldı. Fotoğraf: AA

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş