Gündem

Almanya’da Hamas Bayrağı Yasaklanacak

Almaya'da iktidar partileri İsrail'e karşı özellikle Gazze'de direniş gösteren Hamas hareketinin bayrağını yasaklayacak. ARD ve ZDF dahil kamu yayıncılarının dahi Hamas bayrağı yerine kelime-i tevhid yazılı bayrakları kullanması şaşırttı.
21 Haziran 2021
Hamas bayrağı: Alman medyası, ARD ve ZDF gibi kamu kurumları dahil Hamas'ın bayrağı yerine Kelime-i Tevhid yazılı bir bayrak kullandı. @aa

Almanya’da koalisyon hükümetini oluşturan Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis grupları, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) bayrağının yasaklanması konusunda uzlaştı. Ancak ARD ve ZDF gibi devlet yayın kurumları dahil, neredeyse bütün yayın organlarının, Hamas bayrağı yerine Kelime-i Tevhid yazılı bayrakları yayınlaması dikkat çekti.

Welt gazetesindeki habere göre, CDU/CSU ile SPD, Alman Ceza Kanununun anayasaya aykırı oluşumlara propaganda yasağını düzenleyen 86’ncı maddesine ilave yaparak Hamas bayrağını yasaklamayı hedefliyor.

Birlik Partileri Federal Meclis Grup Başkan Vekili Thorsten Frei konuya ilişkin gazeteye yaptığı açıklamada, “Alman topraklarında terör örgütlerinin bayraklarının dalgalanmasına izin vermek istemiyoruz.” ifadesini kullandı. Thorsten Frei getirilecek yasak ile ülkede yaşayan Yahudi vatandaşlara açık bir destek mesajı vermiş olacaklarını belirtti.

Düzenleme talebinin gelecek hafta Federal Meclis’e gönderilmesi bekleniyor. Avrupa Birliği 2001 yılında Hamas’ı “terör örgütleri” listesine almıştı. (c/aa)

Spiegel.de’de Hamas bayrağı diye bu bayarak gösterildi. @spiegel.de

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş