Gündem

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye Yeni Bir Göçü Kaldıramaz”

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeierile telefonda görüşen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı
14 Eylül 2021
TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'e Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması'nın 60'ıncı yıl dönümü vesilesiyle Almanya'daki Türk toplumu ve Türkiye hakkında sarf ettiği güzel sözleri için teşekkür etti. @aa

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile Türkiye-Almanya ilişkileri, Afganistan ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel meseleleri ele aldı. Görüşmede Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e, Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması’nın 60’ıncı yıl dönümü vesilesiyle geçen cuma günü düzenlenen panelde, Almanya’daki Türk toplumu ve Türkiye hakkında sarf ettiği güzel sözleri dolayısıyla teşekkür etti.

Türkiye ve Almanya’nın NATO müttefikleri olarak Afganistan’dan tahliye sürecinde takdire şayan bir dayanışma ve koordinasyon sergilediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı anlayışı Afganistan’ın içinden geçtiği kritik dönemde de sürdürmek gerektiğini belirtti.

BM ve diğer yardım kuruluşlarınca, Afganistan’a gerekli insani yardımların ulaştırılması konusuna değinen Erdoğan, 2015’teki Suriyeli göçmen dalgasına benzer bir tecrübeyi yaşamayı hiç kimsenin istemeyeceğini, Almanya ve Avrupa Birliği’nin, bu minvalde Afgan göçünün yükünü taşıyan komşu ülkelere destek sağlaması gerektiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı Avrupa ülkelerinin konuyu sadece sınır güvenliğine indirgediğine dikkati çekerek, Türkiye’nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı.

Türkiye’nin 18 Mart Mutabakatı’nın tüm boyutlarıyla hayata geçirilmesine dair haklı beklentisine işaret eden Erdoğan, katılım müzakerelerinin yeniden başlatılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanınması gibi konularda Avrupa Birliği’nin süratle adım atması gerektiğini kaydetti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş