Dünya

Dünya Kovid-19’la Mücadelede İkinci Kışa Giriyor

Salgınla mücadelede 2 yıl geride kalırken Kovid-19'un dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 239 milyon 126 bini, uygulanan aşı ise 6 milyar 54 milyon dozu geçti.
13 Ekim 2021
@aa

Çin’in Vuhan kentinde, 2019’un sonlarında görülen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 239 milyon 126 bini aştı. Salgınla mücadelede 2 yıl geride kalırken dünya nüfusunun yüzde 47,6’sı en az bir doz Kovid-19 aşısı oldu. Kovid-19’a karşı dünya genelinde uygulanan aşı 6 milyar 54 milyon dozu geçti.

En yüksek vaka sayısı ABD, Hindistan ve Brezilya’da

En yüksek vaka sayısının kaydedildiği üç ülke sırasıyla ABD, Hindistan ve Brezilya olurken, en fazla aşı yapılan ülkeler Çin, Hindistan ve ABD oldu. Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, “İnaktif”, “Viral Vektör” ve “Mesajcı RNA (mRNA)” olmak üzere üç farklı yöntemle üretilen Kovid-19 aşılarında erken dönemde faz 3 çalışmalarına başlanmış beş aşı bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 7 Ekim’de yeni tip koronavirüs aşılamalarının hızlanması için aşı üreten ülke ve firmalara patent hakkından feragat etme çağrısında bulundu. Aynı gün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yıl sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 40’ına Kovid-19 aşısı yapılabilmesi için 8 milyar dolar yardım çağrısı yaptı.

DSÖ’den yeni aşı stratejisi

DSÖ, 2022’nin ilk yarısına kadar dünya nüfusunun yüzde 70’inin Kovid-19’a karşı aşılanabilmesi için küresel aşı stratejisini açıkladı. Dünya genelinde üretilen Kovid-19 aşıları arasında Sinovac, Sputnik-V, Oxford/AstraZeneca, Biontech/Pfizer ve Moderna aşıları öne çıkıyor. DSÖ’nün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) başta olmak üzere dünya genelinde başlatılan birçok kampanyanın yanı sıra ülkeler de kimi zaman aşıya kendilerinden daha kısıtlı erişime sahip diğer ülkelere yardımlarda bulunuyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş