Dünya

Kabe’de Bir Buçuk Yıl Aradan Sonra İlk Kez Aralıksız Saf Tutularak Namaz Kılındı

Suudi Arabistan'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarını hafifletme adımlarıyla birlikte, Mekke'deki Mescid-i Haram'da (Kabe) sabah namazı sırasında aralıksız saf tutuldu.
18 Ekim 2021
1.5 yıl aradan sonra Kabe'de namazlar, ilk kez aralık bırakılmadan saf tutularak kılındı.

Suudi Arabistan Kabe ve Mescid-i Nebevî’deki koronavirüs kısıtlamalarını kaldırdı. 17 Ekim tarihinden itibaren Kabe ile birlikte Medine’deki Mescid-i Nebevî’de Müslümanlar aralık bırakmadan saf tutarak namazlarını kıldı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Dr. Tawfiq Al Rabiah, hem umre hem de bu yılki hac ziyaretlerinin pandemi dönemi öncesinde olduğu gibi yapılabilmesi için gerekli çalışmaları başlattıklarını açıkladı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda, Mescid-i Haram’a ibadet etmeye gelen binlerce kişinin yaklaşık bir buçuk yılın ardından aralıksız saf tuttuğu görüldü.

“Kısıtlamaların hafifletilmesinin ardından ilk sabah namazı” açıklamasıyla yapılan paylaşımda, binlerce Müslüman’ın Kabe’ye yönelerek namaz kıldığı fotoğraflara yer verildi.
Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da 15 Ekim’de yayımlanan haberde, 17 Ekim itibarıyla iki doz aşı yaptıranların Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de ibadet edebileceği duyurulmuştu.
Taraftarlar spor tesislerine tam kapasiteyle alınacak

Öte yandan Suudi Arabistan Spor Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada da Spor Bakanlığına ait tüm tesislerin bugünden itibaren taraftarları tam kapasite ile kabul edeceği duyuruldu.

Spor tesislerine girişin iki doz Kovid-19 aşısı yaptıranlarla sınırlı olacağı belirtildi. Suudi Arabistan’dan daha önce yapılan açıklamalarda, BioNTech, Astra Zenca, Moderna, Johnson&Johnson, Sinovac ve Sinopharm dahil 6 tür aşının kabul edildiği belirtilmişti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş