Gündem

Köln Belediye Başkanı Camia’ya Konuştu: Ezan İzninin Tepkilere Neden Olmasını Anlayamıyorum

Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, Camia Haber’e açıktan ezan ile ilgili açıklamalarda bulundu. Reker, “Ezan İzninin Tepkilere Neden Olmasını Anlayamıyorum.” dedi.
İskender Güngör
27 Ekim 2021
@Camiahaber

Almanya’da Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, Köln Belediyesi’nin düzenlediği Türk göçünün 60. yılı kutlamasında Camia Haber’e açıklamalarda bulundu. Müezzinlerin hoparlörden ezan okuyabilmelerini sağlayan iki yıllık pilot proje ile ilgili düşüncelerini paylaşan Reker, “Köln’de 100 bine aşkın Türkiye kökenli insan yaşıyor. Bizim toplumumuza sıkı bir şekilde ait olmaları benim için çok önemli. Müslümanların haftada bir defa müezzin vasıtasıyla namaza çağrılmaları saygıyla alakalı bir konu.” diye kaydetti. Bu iznin bazı insanlarda gerginliğe neden olmasını anlamadığını sözleri ekledi.

“bunları tartışarak beraberce çözeceğiz”

NRW Çocuk Aile Mülteci ve Uyum Bakanı Joachim Stamp da konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, “Bir toplumda göçün olması toplumu canlı tutuyor. Farklı kültürleri olan insanlar var. Bakınız Köln’de ezan okunmasına verilen müsade ile birileri rahatsız oldu. Ama bunları tartışarak beraberce çözeceğiz.” diye konuştu.

“Köln Belediye Başkanını Tebrik Ediyoruz”

Köln Uyum Meclisi Üyesi Ali Esen de yapılan kutlamada kısa bir açıklamada bulunurken, “Köln belediye başkanını, göçün 60. yılı sebebiyle yapmış olduğu programdan dolayı tebrik ediyoruz. Uyum, iki dillilik vurgusu ile son günlerin tartışması konusu olan Köln’de cuma ezanının okunması meselesinin arkasında durması bizim için çok önemli, kendisini tebrik ediyorum.” dedi.

“Türkler bu ülkenin bir parçası, bir motoru”

T.C. Köln Başkonsolosu Turhan Kaya ise yaptığı açıklamada, göç konusuna değinirken, “Batı Almanya 72 yaşında. Bunun 60 yılı Türklerle geçti. Dolayısıyla Türkler bu ülkenin parçası tartışmaları tamamen fuzuli çünkü rakamlar başka şeyler söylüyor. Türkler bu ülkeyle neredeyse yaşıt, bu ülkenin bir parçası, bir motoru. Biz insanlarımızın daha da refaha kavuşması, iyi bir eğitim alması, daha güvende yaşaması, daha da bütünleşmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.” diye konuştu.

Türk göçünün 60. Yılı

Köln Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Çocuk Aile Mülteci ve Uyum Bakanı Joachim Stamp, Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, TC. Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, Eyalet Uyum Meclisleri Başkanı Tayfun Keltek, çeşitli siyasiler ile ilk kuşak gurbetçi çocukları katıldı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş