Toplum

Almanya’da Kimliklerde Yeni Dönem: Cep Telefonuna Taşınacak!

Almanya’da İçişleri Bakanlığı, aralık ayından itibaren kimliklerin adım adım akıllı telefonlara aktarılacağını açıkladı.
11 Kasım 2021
@Shutterstock

Almanya’da İçişleri Bakanlığı kimlikler ile ilgili yeni bir uygulamaya geçeceğini açıkladı. Aralık ayından itibaren kimliklerin adım adım akıllı telefonlara aktarılacağı açıklandı. Yapılan açıklamada, bunun üç dakika gibi kısa süre içerisinde mümkün olacağının da altı çizildi. Buna göre eylül ayı itibariyle yürürlüğe giren kanun, teknik altyapının oluşturulmasıyla birlikte ilk kez aralık ayında uygulamaya geçecek.

Güvenlik Çipi Gerekli

Öte yandan kimliklerin telefona aktarılması için telefonların ilk etapta bir güvenlik çipine ihtiyaç duyduğu belirtildi. Bu çiplerin ayrıca resmi makamlarca onaylanması gerektiği aktarıldı. 2022 yılının ortalarında ise bu çipe ihtiyaç duyulmayacağının altı çizildi.

Almanya’da Kimlik Kanunu

Almanya’da kanunlar, kişinin 16 yaşından itibaren geçerli bir kimlik veya pasaporta sahip olmasını öngörüyor. Bu kurala uymayanlar ise 3 bin Euro’ya kadar cezalara çarptırılabiliyor. Fakat yasalar, kimlik veya pasaport taşıma zorunluluğunu (sadece bazı istisnai durumlar dışında) öngörmüyor. Misal olarak trafik kontrolünde kimlik taşıma şartı söz konusu değil. Burada ehliyet yeterli sayılıyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş