Gündem

Almanya Başbakanı Merkel: “Almanya’yı Zor Geçecek Haftalar Bekliyor”

Başbakan Merkel, hastanelerin dolduğu Almanya için önümüzdeki haftaların zor geçeceğini açıkladı. Merkel, "Hastanelerdeki bölümler dolu, hastaların başka yerlere nakledilmesi gerekiyor. Ameliyat randevuları iptal ediliyor" dedi.
13 Kasım 2021
Almanya başbakanı Merkel, önümüzdeki haftaların Almanya için zor geçeceğini söyledi. @bundesregierung.de screen shot

Almanya Başbakanı Angela Merkel, önümüzdeki haftaların almanya için geçeceğini açıkladı. “Almanya’yı zor geçecek haftalar bekliyor.” diyen Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının arttığına işaret ederek gelecek haftaların zor geçeceği konusunda halkı uyardı. Bu arada, Alman ordusu da 12 bin askeri korona ile mücadelede görevlendirme hazırlığı yapıyor. Şu anda yaklaşık 3 bin askerin hazır beklediği korona ile mücadele kapsamında geçen yıl 10 bin asker görev almıştı. Hâlen 630 asker aktif olarak bu alanda görevlendirilmiş bulunuyor.

Merkel, hükümetin internet sayfasından bir video mesaj yayınlayarak günlük Kovid-19 vaka sayılarının salgındaki en yüksek seviyeye çıktığını, hastanelerin yoğun bakım bölümlerinde yatanların sayısının hızla yükseldiğini ve her gün Kovid-19’dan insanların öldüğünü anımsattı. Merkel mesajında korona ile mücadelede en iyi yolun aşılama olduğunu söyledi.

Başbakan Merkel, Kovid-19’a yakalanan herkesin mümkün olan en iyi tedaviyi alması ve başka bir hastalık nedeniyle tedavi olması gereken herkes için de hastanelerde personel ve yatak bulunması gerektiğini vurguladı. Salgından çok fazla etkilenen bölgelerde artık bunun tam mümkün olmadığını belirten Merkel, “Hastanelerdeki bölümler dolu, hastaların başka yerlere nakledilmesi gerekiyor. Ameliyat randevuları iptal ediliyor.” diye konuştu.

Merkel, doktor ve sağlık personelinin bir kez daha kapasitesinin sınırına geldiğini kaydetti. “Önümüzde çok zor haftalar var. Bunun beni çok endişelendirdiğini hissediyorsunuz.” diyen Merkel, bir yıl önce benzer ciddiyette bir durumla karşı karşıya kalındığını ancak artık Kovid-19’a karşı etkili aşının bulunduğunu anımsattı. Merkel, halkı aşı olmaya ve Kovid-19 tedbirlerine uymaya çağırarak salgınla mücadelede 3. doz aşıyı olmanın da önemli taşıdığını kaydetti.

Eyalet başbakanlarıyla 18 Kasım Perşembe günü Kovid-19 salgınındaki durumu ele alacağını anımsatan Merkel, Kovid-19 tedbirlerinin uygulanmasında birlikte hareket edilmesini istedi.(c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş