Gündem

Almanya’da En Yüksek Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı Görüldü

Almanya’da koronavirüs vakaları 52 bin 826 ile günlük en yüksek sayıyı gördü. Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı, Almanya'daki Türklerden koronavirüse karşı aşı olmalarını istedi.
17 Kasım 2021
Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı, Almanya'daki Türklerden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmalarını istedi. @aa

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları, salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 52 bin 826 yeni vakanın tespit edilmesiyle bugüne kadarki en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçti.

Öte yandan, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ile Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı, Almanya’daki Türklerden koronavirüse karşı aşı olmalarını istedi.

Şen ve Kalaycı, Berlin Büyükelçiliğinde düzenledikleri ortak basın toplantısında, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerden aşı olmamışlara aşı olmaları, aşı olanlara da hatırlatma aşılarını yaptırmaları çağrısında bulundu.

Büyükelçi Şen, Kovid-19 salgınının dördüncü dalgasının Almanya’yı hızla etkisi altına aldığına dikkati çekerek “Türk kökenlilerin yaşadığı eyaletlerde aşı oranı yüksek. Ancak yine de hatırlatma aşısının yapılması gerekiyor.

Büyükelçi Şen Almanya’da Kovid-19 nedeniyle 2 bin 870 Türk’ün hayatını kaybettiğini sözlerine ekledi.

Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Kalaycı: Aşılanmak Toplumsal Sorumluluktur

Berlin Eyalet Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı da salgın konusunda Almanya’da durumun çok vahim olduğunu vurgulayarak “Aşı olmayanları aşı olmaya olanların ise hatırlatma aşılarını yaptırmaya davet ediyorum” dedi.

Kalaycı, aşı olmanın sadece kişiyi ilgilendiren bir konu olmadığını, toplumsal bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak “Dördüncü dalga aşı olmayanların dalgası. Aşının hızlı yayılmasının sebebi o. Lütfen aşı olunuz. Aşı olmayı ihmal etmeyiniz. Aşı olmamış insanları ikna etmemiz gerekiyor. Her aşı olmayan vatandaş virüsün dağılmasına neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Dilek Kalaycı, Almanya’da aşılama oranının yaklaşık yüzde 70’de kaldığına işaret ederek “Almanya’daki Türkiye kökenlilere aşı olma konusunda çağrı yapıyorum. Ne kadar aşı fazla olursa mücadelemiz o kadar başarılı olur. Bilim adamları pandemiyle mücadele edebilmemiz için bu oranın yüzde 85’e yükselmesini istiyorlar.” diye konuştu. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş