Gündem

Litvanya Sınır Birlikleri Göçmenlerin Üzerine Köpek Saldı

Belarus-Litvanya sınırından Avrupa’ya geçme arayışındaki göçmenlere, Litvanya sınır birliklerinin köpekle saldırdırdığı açıklandı.
18 Kasım 2021
Litvanya, Belarus'tan ülkeye geçmek isteyen göçmenlere köpeklerle müdahale etti. @aa

Litvanya sınır görevlileri, Belarus topraklarından Litvanya’ya geçmeye çalışan Irak asıllı göçmenlerin üzerine köpek saldı. Belarus Devlet Sınır Komitesinden yapılan açıklamada, Belarus-Litvanya sınırında Litvanyalı sınır güvenlik görevlilerinin göçmenleri zorla Belarus topraklarına geri gönderme girişimlerinin de devam ettiği bildirildi.Litvanya’nın göçmenleri Belarus topraklarına geri püskürtmek için acımasız bir girişimde bulunduğu kaydedilen açıklamada, olayın Klevitsa sınır bölgesinde meydana geldiği aktarıldı.

Litvanya sınırında göçmenlere yönelik muamelenin kayda geçirildiği video paylaşımı ile yapılan açıklamada, “Video, komşu devletin (Litvanya) sınır muhafızının yerde yatan bir göçmeni vahşice dövdüğü, ardından bir köpeği üzerine saldığı, köpeğin bir kişinin bacağını ısırdığını ve uyku tulumunu parçalamaya başladığını gösteriyor.” ifadesine yer verildi.

Polonya Sınırında Durum

Belarus’un Grodno şehrindeki sınır boyunda, Avrupa’ya göçme amacıyla Irak’tan vize alarak Belarus’a gelerek bu ülkeden de Polonya’ya geçmeye çalışan kişiler, bölgede kendi kurduklarıyla sınır geçiş noktasındaki kampta ve lojistik merkezlerinde kalıyorlar.

Çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin arasındaki bazı gruplar, zaman zaman Polonya sınırından geçme girişiminde bulunuyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş