Toplum

Almanya’da Yeni Koalisyondan Çifte Vatandaşlık Müjdesi

Almanya’da, çifte vatandaşlık hakkına artık AB vatandaşları dışında tüm yabancı vatandaşların da sahip olabileceği aktarıldı.
25 Kasım 2021
@Camiahaber

Almanya’da vatandaşlık konusu yeni koalisyon ile birlikte tekrar gündeme geldi. Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar partisinden oluşan yeni koalisyon hükûmetinin vatandaşlık konusuna da el atacağı aktarıldı. Buna göre, çifte vatandaşlık hakkına artık AB vatandaşları dışında tüm yabancı vatandaşları da sahip olabilecek. Ayrıca yeni dönemde Alman vatandaşlığına geçiş noktasında genel itibariyle kolaylık sağlanacak.

“Modern bir vatandaşlık yasası yapacağız”

Almanya’da çifte vatandaşlık konusuyla ilgili anlaşma metninde, ‘‘Modern bir vatandaşlık yasası yapacağız. Bunun için çok vatandaşlığı mümkün hale getireceğiz ve Alman vatandaşlığı almayı kolaylaştıracağız.” ifadeleri yer aldı.

5 sene sonra Almanya’da çifte vatandaşlık alınabilecek

Almanya’da vatandaşlar ayrıca en az beş sene yaşadıktan sonra Alman vatandaşlığı elde edilebilecek. Belirli entegrasyon çalışmalarına katılan kişiler bu süreyi üç seneye düşürebilecek.

yeni doğan çocuklara da vatandaşlık hakkı

Öte yandan ebeveynlerden birisinin en az beş sene Almanya’da yaşaması durumunda yeni doğan çocuklara, doğum tarihinden itibaren vatandaşlık verilecek. Yeni koalisyon ayrıca vatandaşlık için gerekli olan dil seviyesini düşürmeyi planlıyor.

Almanya’da Çifte Vatandaşlık Yeni Koalisyon

Almanya’da dün itibariyle Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberallerden oluşan ‘Trafik Lambası Koalisyonu’nda anlaşma sağlanırken, koalisyon protokolü açıklanmıştı. Buna göre yeni Başbakanın Sosyal Demokratlar partisinden Olaf Scholz olduğu açıklanmıştı. Anlaşmaya göre Sosyal Demokratlar partisine 6, Yeşiller ve Hür Demokratar partisine ise 5’er bakanlık görevi verilmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş