Gündem

Almanya Başbakanı Merkel Açıkladı: Pandemiyle Mücadelede Yeni Yasaklar Geliyor!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni hükûmetin başbakanı olacak olan Olaf Scholz ve eyalet başbakanları koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında önlemlerin artırılması yönünde karar aldı.
02 Aralık 2021
Almanya Başbakanı Angela Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni hükûmetin başbakanı olacak olan Olaf Scholz ve eyalet başbakanları koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında önlemlerin artırılması kararı aldı. Merkel, alınan kararları açıkladığı basın toplantısında, vaka sayılarını düşürme ve hastanalerdeki durumu düzeltme hedefinde olduklarını belirtti.

“2G Kuralı temel ihtiyaç hariç tüm mağazalarda Uygulanacak”

Başbakan Merkel, 2G kuralının tüm mağaza ve süpermarketlerde uygulanacak şekilde genişletileceğini de belirtirken, sinema, tiyatro gibi kültürel etkinliklere katılımın insidans değerinden bağımsız sadece aşılanan ve hastalığı atlatanlar için mümkün olacağını duyurdu.

aşı zorunluluğu şubat 2022’de gelebilir

Ülkede aşı zorunluluğu da haftalardır gündemdeyken, toplantı öncesinde yeni hükûmetin başbakanı olacak Olaf Scholz, aşı zorunluluğunu desteklediğini açıklamıştı. Merkel, yaptığı açıklamada, Etik Kurulu’ndan konuyla ilgili bir öneri talebinde bulunacaklarını ve buna göre Şubat 2022 tarihinde aşı zorunluluğunun yürürlüğe girebileceğini ifade etti.

aşılanmayanların bulunduğu buluşmalara kısıtlama

Aşı olmayanlarla alakalı da ülke genelinde temas kısıtlaması geliyor. Aşılanmayanların da bulunduğu buluşmalara, ikinci bir haneden azami iki kişi katılım sağlayabilecek. 14 yaş altındaki çocuklar ise bu uygulamadan muaf tutulacak.

“tam aşılanmış” statüsü süresiz olmayacak

Angela Merkel ayrıca aşının koruma süresinin sınırlı olması nedeniyle iki kere dahi aşı olanların süresiz bir şekilde “tam aşılanmış” statüsünü elde edemeyeceğini belirtti. Bu yüzden tam aşılanmanın 9 aylık geçerlilik süresi dolduktan sonra vatandaşların tekrardan aşılanması gerektiğinin altını çizdi. Söz konusu kişilere yenileme aşısı için yeterli sürenin verileceğini ekledi.

İç Mekânlarda Sadece 50 kişi bir araya gelebilecek

İnsidans değerinin 350’nin üzerinde olduğu bölgelerde eğlence mekânları kapatılacak. İç mekânlarda 2G kuralı uygulanacak. Ayrıca iç mekânlarda en fazla 50, dış mekânlarda ise 200 kişi bir araya gelebilecek.

Öte yandan Almanya genelinde okullarda maske takma zorunluluğu yeniden uygulamaya getirildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş