Toplum

Almanya’da Ailelere 2 Bin Euro’ya Kadar Ev Temizliği Yardımı Geliyor!

Almanya’da yeni koalisyon, ailelelere ve yalnız yaşayanlara ev temizliği noktasında azami 2 bin Euro’luk yardım planlıyor.
02 Aralık 2021
@Shutterstock

Almanya’da Çalışma Bakanı Hubertus Heil, yeni koalisyonun ailelere ve yalnız yaşayanlara yeni bir yardım planlandığını açıkladı. Planlanan yardıma göre söz konusu kişilere yıllık azami 2 bin Euro ev temizliği yardımında bulunulacağını açıkladı. Heil, konuyla ilgili, “Aileler için günlük yardımcı sistemini getiriyoruz. Devlet, ailelere ev temizliği noktasında yardım alabilmeleri için destek sağlıyor.” diye kaydetti.

“Günlük yardımcı finanse edilebilecek”

Bakan Heil’ın planına göre ilk etapta çocuklu aileler, yalnız yaşayanlar ve aile fertlerinden birisinin bakımını üstlenen kişilere yıllık azami 2 bin Euro yardımda bulunulacak. Heil, “Bu parayla söz konusu kişiler kendilerine günlük yardımcı finanse edebilecek.” diye konuştu.

“Yüzde 40 devlet, yüzde 60 vatandaş tarafından sağlanacak”

Hubertus Heil, bununla birlikte ailelerin günlük hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini belirtirken, “Özellikle çocuklu ailelerde veya bakıma muhtaç aile fertlerinin bulunduğu hanelerde, ev temizliği ve çocuk bakımı noktasında desteğe ihtiyaç duyuluyor. Ortalama gelirli aileler ise bu noktada çoğu zaman finansal sıkıntı çektiği için sigortalı bir işçi çalıştıramıyor. Bazı vatandaşlar kaçak işçi çalıştırma yoluna gidiyor veya hem evdeki günlük işiyle hem de kendi işiyle aynı anda baş etmeye çalışıyor. Bunu değiştireceğiz!” ifadelerini kullandı.

Günlük yardımcı sistemine göre, yardımcıya ödenecek bedelin yüzde 40’ının devlet, yüzde 60’ının ise vatandaş tarafından karşılanacağı açıklandı. Uygulamaya 2023 yılında başlanacağı belirtildi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş