Gündem

IGMG’den AB Sınırlarındaki Mültecilerle İlgili Açıklama: Asla Kabul Edilemez!

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Polonya-Belarus sınırında bulunan mültecilerin her gün daha da kötüleşen durumları hakkında bir basın açıklaması yaptı.
02 Aralık 2021
IGMG Genel Sekreteri Bekir Altaş

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş Polonya-Belarus sınırında bulunan mültecilerin her gün daha da kötüleşen durumları hakkında bir basın açıklaması yaptı. “Siyasi hesaplar uğruna insan hakları ve insan onuruyla oynanamaz. Değerler konusunda çok yoğun bir çöküş yaşanıyor.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Polonya-Belarus sınırından gelen görüntüler oldukça endişe verici. Kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu, ne yapacağını bilemez durumdaki çok sayıda insan sıfır derecenin altında soğukta donarak çaresizce yardım eli bekliyorlar. Maalesef Avrupa sınırlarında yaşanan insani felaketlerin sayısı gün geçtikçe daha da artıyor. Avrupa devletlerinin bu durum karşısında insanları hukuka aykırı bir biçimde geri püskürtmesi, günümüz tarihinde karanlık bir sayfa olarak yerini almıştır.”

“Bu tutum bizim değerlerimizle taban tabana zıttır”

Bunların asla sineye çekebilecekleri ve kabul edebilecekleri gelişmeler olmadığını da belirten Altaş, bu tutumun değerleriyle, prensipleriyle ve ahlak anlayışlarıyla taban tabana zıt olduğunu belirtti. “Bu insanların içerisinde bulunduğu trajik durum ortadayken onları bu duruma kimin soktuğunun veya bunun arkasında hangi siyasi hesapların yattığının hiçbir önemi yoktur. Devletler arası hesaplaşmalar yüzünden insanların göz göre göre acı çekmesi kabul edilemez.” diye ekledi.

“İnsan hayat önemsenmediği zaman kaybeden bütün insanlık olur”

Bekir Altaş son olarak, anlaşmazlık içerisinde bulunan bütün taraflara artık uzlaşmaları, insan onurunu ilk sıraya koymaları çağrısında bulunduklarını belirtti. İnsan hayatı ve insan onurunun önemsenmediği zaman kaybedenin bütün insanlık olacağını ifade ederken, “Avrupa Birliği iltica derdinde olan bu insanları kabul ederse hem Belarus’un siyasetini boşa çıkarabilir hem de kendi değer ve prensiplerine uygun bir tavır sergilemiş olur.” diye belirtti.

2 bin kişi zorlu yaşam şartları altında bekliyor

Belarus’un Grodnoşehrindeki Bruzgi sınır bölgesinde geçici olarak hazırlanan lojistik merkezindeki kapalı alanda, çoğunluğu Irak’tan gelen ve Avrupa’ya geçme arayışında olan yaklaşık 2 bin kişi bekleyişini sürdürüyor. Kapalı alandaki şartlar artan insani gereksinimler nedeniyle her geçen gün zorlaşıyor. Belarus yetkililerine göre, yaklaşık 500 çocuğun bulunduğu göçmenlerin içinde özellikle kadınların sürdürdüğü zor yaşam şartları kamptaki dramı gözler önüne seriyor.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş