Gündem

Almanya’da Tokalaşmayan Müslüman Kadına Vatandaşlık Verilmedi

Almanya’nın Baden Württemberg eyaletine bağlı Rastatt kaymakamlığı, memurla tokalaşmadığı diye Müslüman bir kadına vatandaşlık vermedi. Kaymakamlık tarafından vatandaşlık başvurusu yapan Müslüman kadına gönderilen mektupta dosyanın geri çekildiği bildirildi.
06 Aralık 2021
"Tokalaşma Almanya'da selamlaşma ve vedalaşma ritüellerinden birisidir. Tokalaşmazsa, Alman hayat tarzına ayak uyduramadın ve anayasanın temel ilkelerini ihlal ettin demektir."

Rastatt kaymakamlığı, tokalaşmayan Müslüman kadına gönderdiği bilgilendirme mektubunda vatandaşlık dosyasının geri çekildiğini açıkladı. Mektupta, başvuru sahibinin ilgili memurla tokalaşmamasının Almanya hayat tarzına aykırı olduğu gibi, tokalaşmanın Alman anayasasına göre vatandaşlık için şart olduğu da ileri sürüldü.

Mektupta, Alman vatandaşlığına geçiş için Alman hayat tarzının benimsendiğinin ispat edilmesi gerektiği, ayrıca, Alman anayasasının temel ilkelerine uyulmuş olunması gerektiği hatırlatıldı. Böylece tokalaşmanın Alman anayasasının temel ilkeleri arasında olduğu iması yapıldı.

Tokalaşma Almanyada hukuki değere sahip!

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sizin ifadenize göre, siz bir Müslümansınız ve sizin dininde erkeklerle tokalaşılmaz. Ama, tokalaşma Almanya’da sosyal statü, cinsiyet ya da başka bir kişisel özelliğe bakılmaksızın, selamlaşma ve vedalaşma ritüelidir. Tokalaşmanın yüz yılları bulan bir uygulaması vardır. Alman kültüründe bir kimseyi selamlamak için tokalaşmak vardır. Tokalaşma, toplumdaki sosyal ve hukuki anlamı dolayısıyla Alman hayat tarzının bir parçasıdır. Alman vatandaşı olmak isteyen birisi, karşı cinsten diye biriyle tokalaşmazsa, Alman hayat tarzına ayak uyduramamış demektir.”

Mektupta ilgili mahkeme kararının numaraları verildikten sonra, da şu ifadelere yer verildi: “Yukarıda belirtilen sebeplerle sizin Alman hayat tarzını benimsemediğiniz anlaşılmıştır. Kadın-erkek eşitliği Alman anayasasının temel ilkesidir. Siz tokalaşmayı reddederek kadın-erkek eşitliğine inanmadığınızı göstermiş oldunuz.”

Rastatt kaymakamlığı, tokalaşmanın Alman anayasının temel ilkesi olduğu ileri sürdü.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş