Toplum

Ludwigshafen’de Engellilerle Empati Günü

İslam Toplumu Milli Görüş, Rhein-Neckar-Saar (RNS) Bölgesi, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Engellilerle Empati Günü düzenledi.
Mehmet Çalay
06 Aralık 2021
IGMG Rhein-Neckar-Saar Bölgesi Engellilerle Empati Günü düzenledi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Rhein-Neckar-Saar (RNS) Bölgesi tarafından düzenlenen Engellilerle Empati Günü, Ludwigshafen’deki IGMG RNS Bölge Merkez salonunda gerçekleşti. Engellilerle empati kurarak, toplumsal farkındalığın artırılmasını hedefleyen program kapsamında engelliler de çeşitli yeteneklerini sergiledi.

Programın açılış Kur’an-ı Kerim’ini Muhammed Ensar Tutçu okudu.

Toplumsal Farkındalık Şart

IGMG RNS Bölge Başkanı Şerif Aslan, programa katılan engellilere hitaben “Sizin gibi özel bireylerle birlikte olmak sizler için bir şeyler yapabilmek bizleri mutlu ediyor.” dedi. Şerif Aslan, toplumda farkındalık oluşturmanın ve bu farkındalığı her gün devam etmesinin önemine değindiği konuşmasında “Herkes bir gün engelli olabilir.” ifadesini kullandı.

Programda Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Mithat Eser de bir seminer verdi. Konuşmasında tarih boyunca engellilere bakışın olumsuz olduğunu, bu olumsuz bakışın da semavi dinlerle değiştiğini ama özellikle İslamiyetle birlikte olumlu yönde değiştiğini söyledi. Mithat Eser, Peygamber Efendimiz ile Abdullah İbni Ümmü Mektum’un ilişkisini anlattığı konuşmasında engellilerin de toplumda yerlerini alabilmesinin imkanlarının oluşturulmasını istedi.

Engellilerle Empati Günü organizatörü Hasene derneği bölge sorumlusu Ersun Emekçi de programla, engellilerin toplumla içiçe olması gerektiğine bir vurgu yapmak istediklerini söyledi.

Her Yıl Düzenlenecek

Bu arada IGMG RNS Bölgesi Engellilerle Empati Günü’nü her yıl düzenlemeyi gündemine aldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş