Gündem

Almanya’da SPD Başkanlığındaki Yeni Hükümet Tamam

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin (FDP) yeni koalisyon hükümetini kurmak için üzerinde anlaştığı koalisyon protokolü imzalandı.
07 Aralık 2021
Almanya'da sosyal demokratlar öncülüğünde kurulacak olan hükümetin yolu 3 ortağın koalisyon protokolünü imzalaması ile tamamlandı. @OlafScholz

Almanya’da yeni hükümeti kuracak olan partiler üzerinde anlaştıkları koalisyon protokolünü imzalandı. Koalisyon hükümetinde Başbakanlığı üstlenecek Sosyal Demokrat Parti’li (SPD) Olaf Scholz ile hükümette yer alacak hür demokratlarla Yeşiller’in partilerin temsilcileri, üzerinde anlaştıkları 177 sayfalık koalisyon protokolüne imza attı.

Olaf Scholz, imzalama sonrasında yaptığı konuşmada, son haftalarda elde edilen sonuçların ülkede ilerleme sağlanacağını mümkün kıldığını belirterek “Bu yeni hükümetle yola çıktığımız bir sabah olmalı.” dedi.

Müstakbel Başbakan Scholz, yeni koalisyonun öncelikle tüm gücünü yeni tip koroanvirüs (Kovid-19) kriziyle mücadeleye harcayacağını söyledi.

Yeni hükümette Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı olarak görev alacak Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck, buradaki amacın ülkedeki insanlar için bir hükümetin kurulması olduğunu ifade etti.

FDP Genel Başkanı Christian Lindner de ortak hedefin daha fazla ilerlemeye cesaret etmek olduğunu vurgulayarak “Şimdi eylem zamanı.” dedi.

Yeni hükümetin göreve başlaması bekleniyor

SPD, FDP ve Yeşiller daha önce yetkili kurullarda koalisyon protokolüne onay vermiş ve hükümette yer alacak partilerin renklerinden (kırmızı-sarı-yeşil) dolayı “trafik lambası koalisyonu” olarak isimlendirilen SPD-FDP-Yeşiller koalisyonun kurulmasının yolunu açılmıştı.

Olaf Scholz’un yarın Federal Mecliste Başbakan seçilmesinin ardından yeni hükümetin göreve başlaması bekleniyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş