Gündem

Almanya’da Camide Kundaklama: Benzin Döküp Yaktı!

Almanya’nın Bochum şehrindeki Merkez Camii'nin park alanında dün 03:00 sularında bir araç kundaklandı. 500 metre mesafede bulunan diğer bir araca da kundaklama girişiminde bulunuldu.
09 Aralık 2021

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Bochum şehrinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Merkez Camii’nin park alanında  9 Aralık saat 3:00 sularında bir araç kundaklandı. 500 metre mesafede bulunan diğer bir araca da kundaklama girişiminde bulunuldu. Bir Türkiye kökenliye ait olan aracın kundaklanması sonrası söz konusu araç kullanılamaz hâle geldi. Olayda ölen veya yaralanan olmadı.

polis soruşturma başlattı

DİTİB Merkez Camii Dernek Başkanı Adnan Akçay’ın kamera kayıtlarına dayandırarak aktardığı bilgilere göre, sabah saat 2:50 sularında kimliği belirlenemeyen bir kişinin caminin park alanında duran aracın altına benzin dökerek yaktığını söyledi. 500 metre mesafede bulunan diğer bir aracın da yakılmaya çalışıldığını söyleyen Akçay, “Olayla ilgili polis soruşturma başlattı.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bochum Polisi ise 9 Aralık gecesi Bochum’da aralarında cami yakınında park etmiş olan arabanın da bulunduğu iki arabada yangın çıktığını duyurdu. Her iki yangının da itfaiye ekipleri tarafından söndürüldüğü ve yangında araçlarda büyük hasar meydana geldiği belirtildi. Görgü tanıkları, Maximilian-Kolbe-Strasse bölgesinde koyu renk giysili iki kişiyi fark ettiklerini polise bildirdi. Polis iki araç yangını arasında bir suç bağlantısı olup olmadığını ve olayın siyasi bir arka planının bulunup bulunmadığını inceliyor.

2021 yılının üçüncü çeyreğinde 146 saldırı

Almanya’da son olarak Federal Suç Dairesi’nden alınan bilgilere göre, ülke genelinde 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 146 İslamofobik saldırının kaydedildiği bildirilmişti. Bu saldırılarda birinin ağır, dördünün hafif olmak üzere beş kişinin yaralandığı ifade edilmişti. Yılın ikinci çeyreğinde ise 99 saldırı kaydedilmişti.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş