Toplum

Almanya’da Kısa Çalışma Ödenekleri Artırılıyor

Almanya’da pandemi dolayısıyla çalışamaz durumda olanlara yapılan kısa çalışma ödeneği artırıldı. Artıştan 2021 yılı Mart ayı öncesinde de kışa çalışma ödeneği alanlar faydalanabilecek.
11 Aralık 2021
Almanya'da kısa çalışma ödeneği (Kurzarbeitergeld) artırıldı. Ödenekten 2021 Mart ayı öncesinde kışa çalışma ödeneği alanlar da faydalabailecek.

Almanya Federal Meclisi, koronavirüs dolayısıyla işyerleri kapanmak durumunda olan işçiler için uygulamaya koyduğu kışa çalışma ödeneğini (Kurzarbeitergeld) hem artırdı, hem de ödeme zamanını geriye doğru genişletti.

Yeni koalisyon hükümeti tarafından Meclis’e sunulan yeni karara göre, 4 ay kısa çalışma ödeneği alanlar, dördüncü aydan itibaren maaşlarının yüzde 70’ini alacaklar.

Hanede bir çocuk olması durumunda ödenek maaşın yüzde 77’sine çıkarılacak. Kısa çalışma ödeneği devam ediyorsa ve 7 aydan fazla ödenmişse 7. aydan itibaren yine yükselecek. Bu durumda maaşların yüzde 80’i çocuklu aileler için de yüzde 87’si ödenecek.

Almanya’da kısa çalışma ödenekleri 2022 yılı Mart ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

Kısa çalışma ödeneklerine getirilen artışlardan, 2021 yılı Mart ayından itibaren kısa çalışma ödeneği alan herkes yararlanabilecek.

Öte yandan, 2021 yılı Mart ayından önce de pandemi dolayısıyla kısa çalışma ödeneği alanlar da, yeni meblağa göre ödeneklerinin tazmin edilmesini isteyebilecekler.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş