Gündem

Almanya’da 28 Aralıkta Aşılılar Dahil Yeni Kısıtlamalar Geliyor

Almanya'da 28 Aralık'tan itibaren yeni kısıtlamalar geliyor. Aşısızlar başka haneden en fazla 2 kişi ile bir araya gelebilecek. Aşılılar ise 10 kişi ile bir arada bulunabilecek.
21 Aralık 2021
Kısıtlamalara gidilmezse Almanya'da kritik kurumlarda sıkıntı yaşanabileceği uyarısı yapıldı @shutterstock

Almanya koronavirüsün omicron varyantının hızla yayılmaya başlaması üzerine ülkede yeni kısıtlamalara gidilmesini planlanıyor. Kısıtlamaların 28 Aralıktan itibaren geçerli olacağı ifade edildi. Almanya Koronavirüs Uzmanlar Kurulu‘nun bugün yapılacak olan Eyalet Başbakanlar Konferansı’na sunduğu önlemler paketinde aşılılar için de temas kısıtlaması yer alıyor.

Noel kutlamaları sonrasına bırakılan kısıtlamaların 28 Aralıkta başlaması ve aşılıları da kapsaması isteniyor. Kısıtlamalar arasında ev ziyaretleri kısıtlamaları dikkati çekiyor. Buna göre evlerde en fazla 10 kişi bir arada olabilecek. Bu kişilerin aşılı veya hastalık geçirmiş olmaları gerekiyor. Aşılı olmayanlar ise başka bir haneden en fazla 2 kişi ile bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçükler bu sayıya dahil edilmeyecek.

İç mekânlardaki ortak kutlamalarda herkesin hızlı test yaptırması, maske kullanması da planlanıyor. Risk grubundaki kişilerin ise mutlaka FFP2 gibi daha etkin maskeleri kullanmaları öneriliyor.

Almanya Koronavirüs Uzmanlar Kurulu tarafından yapılan öneride, yılbaşı kutlamaları gibi kalabalık kutlamaların bu dönemde “sorumsuzluk” anlamına geleceği, gerekli tedbirler alınmazsa Almanya’daki hayati öneme sahip hastane, itfaiye, ilk yardım, polis, telekomünikasyon ile su ve elektrik hizmetleri gibi kritik kurumlarda büyük sıkıntı yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş