Gündem

Almanya’da Kovid-19 Önlemleri Sertleştirildi, Halk Kararı Olumlu Buldu

Almanya'da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı nedeniyle alınan önlemler daha da sertleştirildi. Halk, Federal Başbakan Olaf Scholz'un açıkladığı kararları destekliyor.
22 Aralık 2021
Almanya'da 28 Aralık'tan itibaren koronavirüs önlemleri sertleşecek. @aa

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, eyalet başbakanlarıyla yaptığı toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında koronavirüs tedbirlerinin sertleştirildiğini açıkladı. Omicron varyantının çok daha hızlı bulaşabildiğine dikkat çeken Olaf Scholz, “Koronavirüs Noel tatili yapmıyor.” dedi. Sertleştirilen tedbirler 28 Aralıktan sonra yürürülüğe girecek.

Yeni Önlemler

Yeni önlemlere göre, 28 Aralık’tan itibaren aşılı olanlar veya Kovid-19 geçirip iyileşenler en fazla 10 kişiye kadar bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçükler bundan muaf olacak. Aşı olmayanlar ise sadece bir haneden iki kişi, başka bir haneden iki kişi ile bir araya gelebilecek.

Gece kulübü ve diskotek gibi mekanlar kapalı kalacak.

Halka açık yerlerde toplantı ve havai fişek gösterileri yapılamayacak ve havai fişek satılamayacak.

Kültürel ve benzeri önemli etkinlikler seyirci olmadan gerçekleştirilebilecek. Futbol maçları seyircisiz oynanacak. 2G (aşı olmuş veya iyileşmiş) kuralı tiyatrolarda ve sinemalarda yürürlükte kalmaya devam edecek.

Polis, itfaiye, hastane gibi kritik yerlerde çalışanlar salgın planlarını bir an önce gözden geçirerek güncelleyecekler.

Salgınla mücadeleyle ilgili bir sonraki değerlendirme toplantısı 7 Ocak 2022’de yapılacak.

Aşı Olmayanlar Büyük Risk Altında

Alman Şansölye, sorunlar ortaya çıkana kadar beklemeyeceklerini belirterek “Aşılanmamış olanlar henüz ikna olmuş değil. Hakim olan karamsarlığı paylaşmıyorum. Ancak aşı olmayan herkes büyük bir riske maruz kalıyor.” diye konuştu. Scholz, aşının zorunlu olmasından yana olduğunu vurgulayarak “Yüksek bir aşılama oranına ihtiyacımız olduğunu biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Halk Kovid-19 Tedbirlerinin Sertleştirilmesini Olumlu Karşılandı

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında tedbirlerin sertleştirilmesi halkın onayını aldı.

Noel Bayramı süresince temasların azaltılması çağrısında bulunulan ve yılbaşı kutlamaları ve havai fişek atılması yasaklanan kararları yerinde bulundu.

Karar hakkında konuşan Rosanna Fernbak isimli bir öğrenci, kararları olumlu bulduğunu belirterek “Tedbirlerin sertleştirilmesini gerekli buluyorum. Bu virüsü yenmek istiyorsanız tedbirleri daha da sıkılaştırmanız lazım.” ifadelerini kullandı. Fernbak, bu önlemlerin Noel Bayramı ve yeni yıl için elbette iyi olmadığını, ancak bu tedbirlerin alınması gerektiğini kaydetti.

Ingo Schmidt de alınan kararları olumlu bulduğunu belirterek “Yapılması gereken yapılmalı. Tedbirlerin şu anda sıkılaştırılması gereken bir durumdayız. Bundan dolayı doğru buluyorum.” dedi.

Soy ismini vermek istemeyen Natalie de alınan her karara uyacağını belirterek “Dürüst olmak gerekirse tedbirlerin sertleştirilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Yeni yılda, üstesinden geldiğimiz için tedbirleri hızlı bir şekilde gevşeteceğimizi söyleyebilirsek bu benim için büyük bir kazanç olur.” diye konuştu.

İsmini vermek istemeyen başka bir kişi ise önlemlerin geç alındığını belirterek “Bu tedbirlerin daha önce alınması lazımdı. Çünkü Noel Bayramı’nda herkese virüs bulaşacak ve durum daha da kötüleşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu kişi mağazaların da açık olmasına tepki göstererek “Neden her şeyin açık olduğuna anlam veremiyorum. Ben şimdi işten geliyorum, buradan geçmem lazım. Bunların hepsinin açık olması gerekir mi bilmiyorum. Bunları daha erkenden kapatırdım.” dedi. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş