Gündem

Almanya’da Ev Ödevindeki Irkçı Soru Tepki Çekti

Almanya’da 9. sınıf öğrencilerine verilen ödevde Türkler uyuşturucu satıcılarıyla bağdaştırılırken, bir çocuk kitabında da, Türkiye’ye giden küçük kız çocuğunun başörtüsü takmadığı için dövüldüğü anlatılıyor.
28 Aralık 2021
Matematik Ödevi: "Sık sık bozuk paraya ihtiyacı olan Ahmet, parayı bozdurmak için uyuşturucu satıcısına gider."

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 9. sınıf öğrencilerine verilen bir matematik ödevinde Türklerin uyuşturucu satışıyla bağdaştırılması sosyal medyada tepki çekti.

Cornelsen Verlag tarafından yayımlanan ödevde, sık sık 1 ve 2 Euro gibi bozuk paraya ihtiyacı olan Ahmet’in, 10 euro kâğıt parayı bozdurmak için uyuşturucu satıcısına gittiği yazıyor.

YAYINEVİ: “SORUŞTURUYORUZ”

Kitabın yayımcısı Cornelsen Verlag Almanca yayın yapan Islamiq’e yaptığı açıklamada, konunun soruşturulacağını, okulda çoğulculuğu ve karşılıklı saygı anlayışını kendilerine görev bildiklerini ifade etti

TEK ÖRNEK DEĞİL

Bu arada Almanya’da başka çocuk kitaplarındaki ırkçı ve İslam düşmanı ifadelerin de olduğu tespit edildi. Bu tespitlerden birisi de Paul Maar’ın Oettinger Verlag tarafından yayınlanan “Lippels Traum” adlı çocuk kitabında ortaya çıktı.

Kitapta, Hamide isimli küçük Müslüman kız Türkiye’deki tatilini “Alman” arkadaşına anlatırken, sokağa çıktığında başörtüsü takmadığı için halası tarafından dövüldüğünü anlatıyor.

Matematik ödevindeki ırkçı soru gibi bu kitaptaki ifadeler de sosyal medyada tepki çekti. Bir kullanıcı, bu tür ırkçı ve İslam düşmanı imaların Almanya’da toplumsal havayı zehirlediği yorumunu yaptı.

Bir çocuk hikayeleri kitabı: “Yaz tatiline Türkiye’ye Tatile giden Hamide, sokağa başörtüsü ile çıkmadığı için teyzesi tarafından dövülür.”

Şikayetler Sonuçsuz Kalıyor

Öte yandan, matematik titabındaki ev ödevini sosyal medya hesabından paylaşarak tepki gösteren ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde öğretmenlik yapan Bahar Aslan, bu tür ırkçı stereotiplemelerle mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Günlük yaşamda buna benzer durumla karşılaşan birçok öğretmen ve veli olduğuna dikkat çeken Aslan, yapılan şikayetlerden çoğunlukla sonuç alınamadığını ifade etti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş