Gündem

Almanya’da 2022 Korona Bonusu: Kim Ne Kadar Alacak?

Almanya’da belirli meslek grupları 2022 yılında da dolgun bir korona bonusu bekliyor. Peki hangi meslek grubu ne kadar bonus alacak?
29 Aralık 2021
@Shutterstock

Almanya’da 31 Mart 2022 tarihine kadar iş verenler, işçilerine vergiden muaf korona yardımı yapabiliyor. Bin 500 Euro’ya kadar yapılabilen yardımın, minijob işleri için de geçerli olduğu belirtiliyor. Yardım miktarının resmen vergiden muaf olması için ise belirli şartlar öngörülüyor. Ayrıca bu yardım sadece belirli şartları taşıyan kişilere yönelik yapılabiliyor.

Kamu Personeline bin 300 Euro

Almanya’da Hessen eyaleti dışındaki tüm eyaletlerde kamu personeline en geç mart ayına kadar bin 300 Euro’luk korona bonusu ödenecek. Kamu alanında çalışan öğrenci ve stajyerlere ödenecek bonus miktarı ise 650 Euro olacak. Buna göre Hastane, okul, anaokulu, emniyet, itfaiye gibi kamu alanlarında çalışan kişilere yapılacak toplam yardım 1 milyon Euro’yu aşacak.

Hessen eyaletinde ise korona bonusu miktarı yapılan değerlendirmeler sonucu bin Euro olarak belirlendi.

Sağlık bakım hizmetlileri için 1 milyar Euro ayrıldı

Yeni koalisyon hükûmeti, sağlık bakım hizmetlilerine yönelik yeni bir korona bonusu planlandığı açıkladı. Sağlık bakım hizmetleri ile hastanelerde çalışanlarına yönelik yapılacak olan korona bonusu için bir milyar Euro bütçe ayrılacağı aktarıldı.

Bazı Şirketler de Korona Bonusu Planlıyor

Öte yandan belirli büyük şirketler de çalışanlarına korona bonusu planlıyor. Alman Posta İdaresi, 550 bin çalışanı için toplam 200 Milyon Euro bütçe ayırdı. Siemens ile Adidas şirketleri de çalışanlarına aylık bin Euro’ya kadar korona bonusu ödeyeceğini açıkladı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş