Dünya

Hızlı Korona Testlerinin Omicron’a Karşı Yanlış Negatif Sonuç Verdiği Açıklandı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hızlı koronavirüs testlerinin, Omicron varyantına karşı yanlış negatif sonuç verdiğini açıkladı.
29 Aralık 2021
@aa

Koronavirüs salgınında Omicron varyantı tüm dünyayı adeta esir almış durumda. Günlük vaka sayıları bazı ülkelerde 100 binleri aşarken, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) önemli bir açıklama geldi. Daire, hızlı koronavirüs testlerinin, Omicron varyantına karşı yanlış negatif veya pozitif sonuç verdiğini açıkladı.

“Testler, Omicron’u yeteri derecede algılayamıyor”

FDA, yapmış olduğu yazılı açıklamada, ilk verilere göre, Omicron’a karşı yapılan antijen testlerinin virüsü fark ettiğini fakat yeteri derecede algılayamadığını belirtti. “Testler, virüsü ne kadar iyi algılarsa, test sonucunun pozitif olma ihtimali de o kadar yüksek olur.” ifadeleri kullanıldı.

“belirli aralıklarla iki kez test olunsun”

Açıklamanın devamında, belirli bir süre aralığıyla iki kere test olunması önerildi. Ayrıca negatif test sonucu olup Omicron semptomlarını taşıyan kişilerin kesinlikle PCR testi yaptırmalarının tavsiye edildiği aktarıldı. Bunun korona vakalarının tespit edilebilmesi noktasında çok önemli olduğu vurgulandı.

“testlerin virüsü tespit etme kalitesi değişkenlik gösteriyor”

Alman Laboratuvar Doktorları Birliği (BDL) Başkanı Andreas Bobrowski, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bizdeki problem, piyasada tam olarak ne kadar olduğu bilinmeyen farklı şirketler tarafından üretilen testlerin bulunması. Bu testlerin virüsü tespit etme kalitesi değişkenlik gösteriyor. Ayrıca ağırlıklı olarak eski varyantlara yönelik geliştirilmiş durumda. Sadece Siemens ve Roche gibi büyük üretici şirketleri Omicron varyantına özel bir test üretti.” diye konuştu.

FDA’nın iki hızlı testi belirli aralıkla yapma önerisi ile ilgili de konuşan Bobrowski, “Bu saçmalık. O hâlde semptom görüldüğü vakit hemen PCR testi yapılsın.” diye belirtti.(bb)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş