Gündem

Doğu Türkistan’ın Haklı Davası Uluslararası Konferansla Dünyaya Anlatılacak

Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da uyguladığı zulüm ve soykırımın tüm dünyaya anlatılması için IGMG ve Dünya Uygur Kongresi ortak bir komisyon kurdu. Komisyon uluslararası bir konferans da düzenleyecek.
29 Aralık 2021
Doğu Türkistan heyetinin IGMG ziyaretinde, Doğu Türkistanlıların hakli davalarını anlatmak üzere bir komisyon kuruldu.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) ve Dünya Uygur Kongresi, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm ve soykırımın tüm dünyaya anlatılması için bir komisyon kurdu. Komisyon Doğu Türkistan heyetinin IGMG Genel Merkezi’ne yaptığı ziyarette oluşturuldu. Uygurların ileri gelen temsilcilerinin yer aldığı Doğu Türkistan heyetinin IGMG ziyareti esnasında IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün ile de bir toplantı yaptı. Heyet, IGMG’nin Doğu Türkistan’a verdiği desteğe teşekkür etti.

Uluslararası Konferans Düzenlenecek

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’ü ziyaret eden Doğu Türkistan heyetinin ziyaretinde Doğu Türkistan’da olup bitenlere dünya kamuoyuna takdim edecek olan bir komisyon oluşturuldu. Komisyonun, paneller, sempozyumlar ve uluslararası bir konferans düzenlemesi kararı da alındı.

Belirli aralıklarla ayda en az bir kere toplanacak olan komisyon çalışma programı hazırlayacak ve bu programın uygulanmasından sorumlu olacak. Komisyonda, Doğu Türkistan heyeti ile birlikte IGMG adına da Genel Başkan Yardımcısı Murat İleri, Tanıtma Başkanı Selçuk Çiçek, Genel Başkan Danışmanı Muhammed Turhan ve Gençlik Teşkilatı Başkanı Furkan Kahraman yer aldı.

“Doğu Türkistan’da Olanları Dünyaya Elbette Anlatacağız”

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, Doğu Türkistan heyetinin ziyaretleri için teşekkür etti ve “Doğu Türkistan’daki Uygur kardeşlerimiz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu krizi aşmak ve Uygur kardeşlerimizi aydın bir istikbale kavuşturabilmek için bölgede olanları ve Çin’in soykırım politikalarını dünya kamuoyuna duyuracağız.” dedi. Doğu Türkistan heyeti de  Genel Başkan Kemal Ergün’e IGMG camiasının verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.

Doğu Türkistan heyetinde, Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa Dolkun ve Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti & Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan’ın yanı sıra Kongre Başkan Yardımcısı Muhammed Ferhat,  Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Başkan Vekili Azizi Siracuddin ile Hollanda Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Abdurrahman Abdullah da yer aldı.

Doğu Türkistan ile ilgili son olarak yaşana önemli bir gelişmede; Londra’da bulunan ve Uygurlara yönelik insan hakkı ihlallerini inceleyen bağımsız bir mahkeme Çin’in Uygurlara soykırım uyguladığına hükmetmişti. Mahkeme, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i soykırımın birinci sorumlusu olarak ilan etmişti.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş