Toplum

Almanya’da Asgari Ücrette Yeni Dönem Gecikiyor

Almanya'da yeni hükümetin asgari ücret vaadinin ne zaman gerçekleşeceği belli değil. Ama en azından Ocak ayı başında 22 Cent daha artış olacak.
03 Ocak 2022
Almanya'da asgari ücret komisyonu yaz aylarında toplanacağı için, yeni hükümetin asgari ücret uygulaması da gecikecek. @shutterstock

Almanya’daki yeni hükümet asgari ücreti en kısa zamanda yürürlüğe koymak istiyor. Ancak, Almanya’daki asgari ücret komisyonu 2 yılda bir toplantı yaptığı için planlanan ilk toplantısını en erken bu sene Haziran ayında yapacak. Asgari ücret komisyonu toplantısının daha erkene alınması planlanıyor. Komisyon toplantısının ne zaman gerçekleşeceği ise bilinmiyor.

Koalisyon ortakları arasında asgari ücretin saat başına 12 Euro olması konusunda anlaşma sağlanmasına rağmen, bazı iş kollarında anlaşmazlıklar olduğu bildirildi. Yeşiller ve sosyal demokratlar (SPD) her iş alanında artış olmasını isterken hür demokratlar (FDP) belirli iş kollarında asgari ücretin daha aşağılarda olmasını istiyordu.

9 Milyona Yakın Çalışan 12 Eurodan Az Kazanıyor

Bu arada, Hans-Böckler-Stiftung tarafından yapılan bir araştırmada Almanya’da 8 milyon 600 bin kişinin saatte 12 Eurodan daha az ücret aldığı tespit edildi.

Koalisyon ortaklarının nihai karara varmaları sonrasında uygulanacak olan yeni asgari ücret bedelleri, eski usule göre artırılacak. Eski usule göre şu anda 9 Euro 60 Cent olan asgari ücret 22 Cent artacak. Dolayısıyla 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücret 9 Euro 82 Cent olacak. 1 Temmuz 2022 tarihinde ise 10 Euro 45 Cent’e yükselecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş