Toplum

Almanya’da Sağlık Sigortası Primleri Yükseldi

Almanya'da çok sayıda sağlık sigortası ek prim zamlarını artırdı. En yaygın sigortalardan AOK prim artıranlar arasında başı çekiyor.
03 Ocak 2022
Almanya'da sağlık sigortaları primleri yine yükseltti. @shutterstock

Almanya’daki sağlık sigortaları aylık prim ödemelerinin yükseltti. Yükseltme sonrasında, tüm Almanya’da faaliyet gösteren sigortalar içerisinde en pahalı sağlık sigortası BKK24 oldu. 2.5 oranındaki ek prim zammı koyan BKK24 böylece sigortalıların brüt gelirinin yüzde 17.1’ini prim olarak alacak. Bu primin yarısını işveren ödüyor.

Almanyada gelirin yüzde 14.6’si sağlık sigortası primi olarak ödeniyor. Sağlık sigortaları, buna ek prim zammı koyabiliyor. Almanya Yasal Sağlık Sigortaları Birliğinin (GKV) yayımladığı listeye göre, 73 Milyon sigortalı arasından her dört kişiden birisi bu sene daha yüksek prim ödeyecek.

AOK Başı Çekiyor

Primleri yükseltenler arasında Almanya’da en yaygın sağlık sigortası olan AOK sigortası da bulunuyor. AOK’un 11 bölgesel sigortasından 9’u primleri yükseltmiş bulunuyor. Bu 9 sigortaya yaklaşık 21 milyon kişi ödemede bulunuyor.

En ucuz sağlık sigortası ise BMW BKK oldu. BMW BKK ek prim zammı olarak sadece yüzde 0,3’lük bir zam yapmış bulunuyor. Ancak, BMW BKK sadece BMW çalışanlarına sağlık sigortası yapıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş