Gündem

Almanya’da Partiler Cumhurbaşkanı Steinmeier’e Devam Diyecek

Almanya'da Şubat ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, mevcut Cumhurbaşkanı Steinmeier'in yeniden seçilmesi kesinleşti.
05 Ocak 2022
Almanya'da Frank Walter Steinmeier cumhurbaşkanlığına devam edecek. @shutterstok

Almanya’da 13 Şubat’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde, mevcut Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in yeniden seçilmesinin yolu açıldı. Muhalefetteki Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) de, cumhurbaşkanlığı seçiminde mevcut cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’e oy vereceklerini açıkladı. CDU/CSU’dan önce de hükümet ortaklari olan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller (Die Grüne) ve Hür Demokrat Parti (FDP), cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Frank Walter Steinmeier’i destekleyeceklerini açıklamıştı.

CDU Genel Başkanı Armin Laschet tarafından yapılan açıklamada, özellikle korona salgını sürecinde kamplaşmalara ayrılan Almanya’da devletin zirvesinde toplumu bir arada tutacak güvenilir bir sesin olması zaruretine işaret edildi. CDU daha önce Almanya’da Cumhurbaşkanlığı için bir kadın aday gösterilmesi yönünde görüşler açıklamıştı.

Almanya’da cumhurbaşkanlığı seçimi 13 Şubatta yapılacak. Cumhurbaşkanı, Almanca Bundesversamlung denilen Federal Seçiciler Kurulu (Federal Kongre) tarafından seçiliyor. Federal Kongre, Federal Parlamento üyeleri ile Eyalet Temsilcilerinden oluşuyor. Her eyalet nüfus oranına göre temsilci gönderiyor. Bu sene Federal Parlamento’da 736 milletvekili bulunuyor. Eyaletler de 736 temsilci gönderecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş