Gündem

Macron: “Aşısızları Hapsetmeyeceğim Ama Canlarını Sıkacağım”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Aşısızları hapsetmeyeceğim, zorla da aşılamayacağım. Ama, canlarını sıkacağım." şeklinde tehdit etti.
05 Ocak 2022
Emmanuel Macron "Canınızı sıkacağım." dedigi aşısızların sosyal hayatını kısıtlayacak yasa çıkarıyor. @shutterstock

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşı yaptırmayanlara çeşitli yasaklar getirmek ve canlarını sıkmakla tehdit etti. Macron, “Onları cezaevine göndermeyeceğim, ama, kahveye, restorana, sinema ve tiyatroya gidemeyeceksiniz.” dedi.

Macron, Le Parisien gazetesine verdiği demeçte, Kovid-19 aşısının zorunlu olmayacağını, zorunlu tutulması halinde aşılanmayanlara karşı uygulanacak cezayı belirlemenin zor olacağını aktardı.

Aşılı olmayanlar üzerinde sosyal hayatı kısıtlayarak baskı kurduklarını ifade eden Macron, yetişkinlerin yüzde 90’dan fazlasının aşılandığı bilgisini paylaştı.

Macron, “(Kovid-19) Aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum. Bunu sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz. Strateji bu. Onları cezaevine göndermeyeceğim, zorla aşılamayacağım. Ancak 15 Ocak’tan itibaren restorana gidemeyeceksiniz, (kafede) kahve içemeyeceksiniz, tiyatro ve sinemaya gidemeyeceksiniz.” ifadelerini kullandı.

Fransa’da Ulusal Meclis’te Kovid-19 sağlık kartını aşı kartına dönüştürecek yeni yasa tasarısı görüşülüyor. Tasarıya göre kafe, restoran, müze, tiyatro ve sinema salonları gibi belli mekanlara girişlerde sadece aşıların tamamlandığını gösteren belge istenecek ve test artık geçerli olmayacak.

Hükümet, tasarının 15 Ocak’a kadar yasalaşmasını hedefliyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş