Gençlik

Üniversiteli Gençlerin “Özel Eğitim” Heyecanı

Üniversitelilerin Köln şehrinde düzenlediği 2021 yılının son “Özel Eğitim Atölyesi” genç üniversitelilerin yoğun heyecanıyla gerçekleşti.
08 Ocak 2022
Özel Eğitim Kış Atölyesi’ne Avrupa’nın dört bir yanından üniversiteli gençler katıldı.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Gençlik Teşkilatı Üniversiteliler Başkanlığı’nın Almanya’nın Köln kentinde bulunan IGMG Genel Merkez binasında gerçekleştirdiği Özel Eğitim Kış Atölyesi’ne Avrupa’nın dört bir yanından üniversiteli gençler katılım sağladı. Birbirinden farklı ve birbirinden faydalı alanlarda dersler ve seminerler verilen program 6 gün sürdü.

Üniversiteliler Başkan’ı İsmail Türk’ün açılış konuşmasıyla başlayan iktisat alanı ve tasavvuf konularına değinilen atölyede; İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya, Orient Institut Beirut’tan Dr. Fatih Ermiş , Hamburg Üniversitesinde profesörlük temsilcisi İsmail Tuğrul Kurt, IGMG Kadınlar Teşkilatı başkanı gibi isimler ağırlandı.

“İKTİSATTAN TASAVVUFA”

Atölyenin ilk iki gününde üniversiteli gençlere, Prof. Dr. Necmettin Kızılkaya eşlik etti. Kızılkaya, İslam hukuku, İslam iktisadı, Osmanlı’da bankacılık gibi birbirinden değerli konulara değindi. İslam ekonomisi ya da İslami ekonominin, Müslüman bilim insanları tarafından “İslam din ve gelenekleri ile uyumlu bir ekonomik düzeni teşvik olduğu” tanımında bulundu. Şeyh Mahmud Şebüsteri’nin yazdığı, tasavvuf edebiyatında önemli yer tutan ve “Sır Gül Bahçesi” anlamına gelen “Gülşen-i Râz”, dönemin yöre Emiri Emir Hüseyin’in 28 manzum beyit hâlinde sorduğu 15 sorusuna; Şebüsteri’nin verdiği manzum cevapları Dr. Fatih Ermiş eşliğinde işleyen öğrenciler kampın dördüncü gününü de böyle tamamladı.

“ŞAMANİZM VE MEZOPOTAMYA’NIN ETKİSİDİR”

Kampın beşinci gününde İsmail Tuğrul Kurt ile Alevilik hakkında dersler işlendi. Aleviliğin daha çok soyu ifade eden bir kimliğin olduğunun öne sürdürüldüğüne dikkat çeken Kurt, “Öncelikle Abbasi dönemine kadar Hz. Ali taraftarları oluşmuş ve bu akım Hz. Muaviye ve Hz. Ali arasında olan çatışmayla başlamıştır. 12.- 13. yüzyıla kadar Alevilik ayrı bir grup hâline gelmemiş ama 15. yüzyıla kadar sosyal yapılanmalar ortaya çıkmıştır.” dedi.

Ayrıca beşinci günün sonunda IGMG Kültür ve Sanat Birim Başkanı Hattat Ünal Ünalan Özel Eğitim talebelerini İslam tarihinde gelişmiş olan sanatlar ve kültürel zenginliğin temelindeki medeniyet tasavvuruyla tanıştırdı. Sanatların gelişiminde dinin etkisini vurgulayan Ünalan, din ve inanç gibi soyut kavramların sanat ile somutlaştığına ve ayrıca Müslümanların ilahî olanı esas almalarının sanat eserlerindeki yansımasının kaçınılmaz olduğuna değindi.

Özel eğitim kış kampının altıncı ve son günün konuğu, IGMG Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı oldu. Kadınlar Teşkilatı olarak çalışmaların 30 yıldır sürdüğüne ve teşkilatın yapısından bahsetti. Müslüman kadınlara ve yaşadıkları topluma hizmet etmekte olduklarına vurgu yaptı. Sadece ben Müslüman’ım diyerek gerçek anlamda Müslüman olunamayacağını, bu iddianın ispat gerektirdiğini söyleyen Yazıcı, Gülseren Gümüş’ün hayat hikâyesini anlattı.

Gülseren Gümüş’ün doğuştan spinal müsküler atrofi hastası ve her gün ilerleyen güç kaybı ile hayata tutunmaya çalıştığına değinen Handan Yazıcı “Üç parmağı ve başı hariç tüm vücudu felç olduğu hâlde hayata bakışı “ben Müslüman’ım, daha iyi Müslüman nasıl olurum” bakışıydı. Bunu da gösterdiği gayretiyle ispat etmiştir. Sizler de böyle olunuz” ifadelerini kullandı.

IGMG Üniversiteliler Başkanı İsmail Türk’ün açılış konuşmasıyla başlayan kamp, değerlendirme ve kapanış konuşmasıyla sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş