Gündem

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün Aşı Olma Çağrısı Yaptı

Aşı olmayı toplumsal bir sorumluluk olarak tanımlayan IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, mevcut şartlarda aşılanmanın İslami prensiplere aykırı olmadığını söyledi.
18 Ocak 2022
IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün @camiahaber

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün aşı olmamış kişileri aşı olmaya çağırdı. Aşı mecburiyeti konusunda yaşanan tartışmalar münasebetiyle bir açıklamada bulunanan Ergün “Mevcut şartlar göz önünde bulundurulduğu zaman, aşı mecburiyeti İslami prensiplere aykırı değildir.” dedi.

Toplumsal Sorumluk

Aşı olan kişinin yalnızca kendisi için değil, toplumun tamamı için sorumluluk aldığını ifade eden IGMG Genel Başkanı Ergün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koronavirüs salgını insan hayatı için ciddi bir tehlikedir. Nitekim dünya genelinde milyonlarca insan bu virüse yakalanmış ve hayatını kaybetmiştir. Bu ortamda insan hayatını koruyacak, zararları bertaraf edecek önlemleri almak mecburiyetindeyiz.”

İslami Prensiplere Aykırı Değil

Bütün tehlikeleri ve korunması gerekenleri göz önünde bulundurduğumuz zaman, bugün tartışılmakta olan aşı mecburiyetinin, fiziksel zorlama uygulanmadığı sürece İslami prensiplere aykırı olmadığını söyleyen Kemal Ergün, “İslami bir cemaat olarak, aşı olma konusunda sağlıksal bir engeli bulunmayan bütün kardeşlerimizi makul olanı tercih ederek aşı olmaya davet ediyoruz. Bu hem şahsi hem de toplumsal sorumluluğumuz açısından gereklidir.” dedi.

Ergün ayrıca, aşı üreticilerine de insanlığın refahını ekonomik çıkarlardan daha öncelikli görmeleri çağrısında buludu. Ergün: “Refah seviyesi yüksek sanayi ülkelerinin de aşıların dünya genelinde adil bir şekilde dağıtımı konusunda sorumlulukları bulunmaktadır. Aşı patentlerinin kullanıma açılması da yine bu sorumluluğun bir gereğidir.” dedi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş