Gündem

Almanya’nın Halle Kentinde Camiye Tüfekle Ateş Açıldı

Almanya’nın Halle kentinde polisin koruması altında olan ve daha önce iki kez daha aynı saldırıya maruz kalan İslam Kültür Merkezi'ne bir günde iki kez saldırıldı, ikincisinde tüfekle ateş açıldı.
24 Ocak 2022
Halle'de aynı camiye üçüncü kez saldırıldı. @IKC in Halle

Almanya’da Saksonya-Anhalt eyaletinin Halle kentinde içinde caminin bulunduğu İslam Kültür Merkezi Derneğine bir günde iki kez saldırı yapıldı. İkinci saldırı, caminin polis koruması altında olmasına rağmen tüfekle ateş açılarak yapıldı. Saldırı esnasında polis de caminin etrafında bulunuyordu. Daha önce de yine iki kez tüfekli saldırıya maruz kalan cami iki yıldan beri polis koruması altına alınmıştı.

IGMG: İslam Düşmanlığı Hafife Alınmamalıdır

Saldırı sonrasında bir açıklama yapan İslam Toplumu Millî Görüş Genel Başkanı Kemal Ergün, “Maalesef bunlar geçiştirilebilecek münferit olaylar değildir. Fail veya failler bir an önce tespit edilerek caydırıcı cezalara çarptırılmalı, İslam düşmanlığı hafife alınmamalıdır.” dedi.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi de Halle’deki camide bulunan inananlara bir kez daha silahla ateş edildiği belirterek, “Allah’a şükür bu kez kimse yaralanmadı. Polis şu anda soruşturuyor ve sorguluyor. Müslüman düşmanlığı ve ırkçılık sözlerde kalmıyor.” ifadesi kullanıldı.

Camiye Sürekli saldırılıyor, cemaat HUZURSUZ

23 yıldır camide nikâh kıyma ve cenaze işleri gibi sosyal hizmetlerde bulunan Mustafa Gareb saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada aynı gün içerisinde iki ayrı saldırının gerçekleştiğini söyledi. İlk saldırının sabah namazına gelen 75 yaşındaki bir cemaat üyesine yönelik şahsın camiye yürüdüğü sırada gerçekleştiğini söyleyen Mustafa Gareb ikinci saldırının ise öğle namazı sonrası tekerlekli sandalye kullanan engelli bir cemaat üyesine üç el ateş edilmesi suretiyle gerçekleştiğini belirtti.

Bunun bir ilk olmadığını ve daha önce de çok kez benzer saldırılara maruz kaldıklarını Perspektif’e anlatan Gareb, “Karşımızda ve arkamızda birer bina var, saldırılarla ilgili olarak her iki binadan da birilerini yakaladılar. Ama daha önceki tecrübelerimize dayanarak bir sonuç alınacağını sanmıyorum.” dedi.

Saldırı Sırasında Camide 160 Çocuk Ders Görüyordu

Bayram namazlarında camiye sığmadıkları için caminin yanındaki bir arsada namaz kıldıklarını aktaran Gareb, oraya da çok kez kurşun atıldığını ve bu tür saldırıların sıklığı nedeniyle şu anda her gün kapılarında bir polis ekibinin beklediğini belirtti. Saldırı esnasında da cami önündeki kabinde polislerin olduğunu belirten Gareb, cemaatten 2 kişinin saldırıyı gerçekleştiren kişiyi gördüğünü ve polisin de bu şekilde saldırganı tespit edip yakaladığını aktardı. “Allah korudu, çünkü o saatte 160 çocuğumuz mescitte ders yapıyordu. Atılan kurşunlar onlardan herhangi birine de isabet edebilirdi.”

Polis Saldırganı Yakaladı

Halle Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, İslam Kültür Merkezi’nin yakınında bulunan iki kişinin, silah sesleri duyduğunu ve 3 merminin binanın cephesine çarpıp yere düştüğünü fark ettiği belirtildi.

Görgü tanıklarının silahların karşıdaki bir apartmandan ateş edildiğini aktardığı belirtilen açıklamada, burada bir dairenin sahibi olarak teşhis edilen 55 yaşındaki kişinin evinde 2 silah bulunduğu ve bunlara el konulduğu bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, ilk bulgulara göre söz konusu kişinin siyasi suçlardan poliste bir kaydı bulunmadığı ifade edilerek, olaya ilişkin soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.
Halle’de 2019 yılında iki kişinin hayatını kaybettiği sinagog saldırısı sonrasında bütün sinagoglarla camiler polis koruması altına alınmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş