Kanada

Kanada İslamofobiyle Mücadele Özel Temsilcisi Atayacak

Kanada, Quebec City Camii katliamını anarken, hükümet, ülkede İslamofobi ile mücadele için özel temsilci atayacağını açıkladı.
30 Ocak 2022
Quebec Camii katılamı anılırken Başbakan Justin Trudeau: "İslamofobi kabul edilemez." dedi.

Kanada, Uusal Anma Günü ilan ettiği Quebec City İslam Merkezi Camii katliamının yıl dönümünde ülkede İslamofobi ile mücadele için özel temsilci atanacağını açıkladı.

Açıklamayı Başbakan Justin Trudeau sosyal medya hesabından paylaştı. Ayrıca, İskan ve Çeşitlilik Bakanı Ahmed Hussen de, federal hükümetin İslamofobi ile mücadele konusunda özel bir temsilci atayacağını duyurdu.

Devletin resmi duyurularının yapıldığı internet sitesindeki açıklamada, bu atamanın, yenilenen Kanada Hükümeti Irkçılıkla Mücadele Stratejisi’nin bir parçası olacağı kaydedildi.

İslamofobi kabul edilemez

Başbakan Trudeau, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İslamofobi kabul edilemez. Bu nefrete bir son vermeli ve topluluklarımızı Müslüman Kanadalılar için daha güvenli hale getirmeliyiz.” dedi. Trudeau, “İslamofobi ile mücadele konusunda bir özel temsilci atamayı planlıyoruz.” paylaşımında bulundu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Bu trajedinin 5. yılında bağnazlık, İslamofobi ve ırkçılık tarafından anlamsızca öldürülen bu nefret dolu terör eyleminin kurbanlarını saygıyla anıyoruz. Kanada hükümeti adına herkesi, bu ölümcül saldırının kurbanlarını, hayatta kalanlarını ve bu iğrenç suçtan etkilenen herkesi hatırlamaya davet ediyorum. Daha güçlü, daha çeşitli ve daha kapsayıcı bir Kanada inşa ederken İslamofobiye ve diğer tüm nefret biçimlerine karşı birlikte savaşmaya devam edeceğiz.”

6 Kişi Katledilmişti

Quebec City kentinde 29 Ocak 2017’de, Quebec City İslami Kültür Merkezi Camisi’ne silahlı saldırı düzenleyen Alexandre Bissonnette, içeride ibadet eden cemaati otomatik silahlarla tarayarak 6 kişiyi öldürmüş ve 19 kişiyi yaralamıştı. Olaydan sonra kaçan saldırgan, polis tarafından yakalanmıştı.

İfadesinde saldırıyı kabul eden Bissonnette, “Daha fazla insan öldürmediğim için pişmanım.” demişti.

Saldırıda, Mamadou Tanou Barry (42), Abdelkerim Hassane (41), Khaled Belkacemi (60), Aboubaker Thabti (44) Azzeddine Soufiane (57) ve Ibrahima Barry (39) hayatını kaybetmişti.

Trudeau hükümeti, 2021’de aldığı kararla saldırının yıl dönümü olan 29 Ocak tarihini, “İslamofobiye Karşı Eylem ve Ulusal Anma Günü” ilan etmişti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş